27.04.2006 00:00

Enquist se přijel podívat na slovenskou inscenaci své hry

Praha 27. dubna (ČTK) - Na představení své hry Obrázkáři do Prahy přijel švédský spisovatel a dramatik Per Olov Enquist. V Divadle bez zábradlí ji v rámci přehlídky slovenského divadla přivezlo Divadlo Andreja Bagara z Nitry.

"Představení je trošku zvláštní, protože se odehrává v prostředí němého filmu," řekl dnes před představením novinářům Enquist. Na slovenské nastudování své hry se prý velmi těšil. "Zajímá mě hlavně proto, že toto představení dělala filmařka," uvedl. Režisérkou inscenace je Yvonne Vavrová, která má za sebou řadu filmových a televizních režií, Obrázkáři jsou však jejím divadelním debutem.

Obrázkáři líčí setkání čtyř významných osobností švédské kultury nad záběry ze slavného filmu Vozka smrti. Postavami hry jsou slavný režisér Victor Sjöström, nositelka Nobelovy ceny Selma Lagerlöfová, podle jejíž novely byl film natočen, mladá herečka Tora Tejeová, která ve filmu nedostala vytouženou roli, a kameraman Julius Jaenzon. Inscenaci oživují ukázky ze zmíněného snímku, který patří do zlatého fondu světové kinematografie.

"Člověk nemůže jít proti známým faktům, musí přijmout skutečnost tam, kde je zdokumentovaná. Ale mezi fakty existují černé díry, které spisovatel rekonstruuje," vysvětlil svůj přístup ke psaní Enquist.

Čeští diváci Enquistovy Obrázkáře mohli vidět již v roce 1999 v pražském Divadle Komedie. Bylo to pouhý rok po jejich švédské premiéře. V roce 2001 hru inscenovalo také brněnské Mahenovo divadlo.

Per Olov Enquist se narodil v roce 1934 na severu Švédska, žije ve Stockholmu. První divadelní hru napsal v jedenačtyřiceti letech. Je autorem románů Legionáři, Knihovna kapitána Nema, Svržený anděl, Návštěva osobního lékaře, Lewiho cesta, Kniha o Blanche a Marie. Napsal také scénáře k filmům Hamsun a Strindbergův život. Z jeho divadelních her jsou nejznámější Noc tribádek, Faidra a Ze života žížal.

Enquist nedávno dokončil novou hru o vztahu slavné vědkyně Marie Curieové a její asistentky. "Je to velmi dobrá hra," dodal s úsměvem.

Na podzim 1989 Enquist zavítal do Prahy na jednu z divadelních premiér a stal se tak přímým svědkem sametové revoluce. Enquist je již třetím významným světovým dramatikem, který nyní v krátké době navštívil v metropoli uvedení své hry. V polovině března navštívil americký dramatik Israel Horovitz premiéru své hry Chvíle pravdy. Na inscenaci své hry Josef a Marie tento týden do Prahy přicestoval rakouský dramatik Peter Turrini.

Další osobností, jež se do Prahy chystá, je francouzský dramatik Claude Confortés, který se v Divadle bez zábradlí 11. května zúčastní premiéry své hry Maratón.

Jiří Janda mal

Autor článku: ČTK