08.10.2010 00:00

Festival 4+4 dny v pohybu obsadí opuštěný Dům uměleckého průmyslu

Funkcionalistická budova bývalého Domu uměleckého průmyslu na Národní třídě znovu ožije uměním a kulturou. Ve dnech 15. až 24. října tam bude scéna kulturního festivalu 4+4 dny v pohybu. Přehlídka tance, divadla, kabaretu, přednášek a výstav se koná už 15. rokem. Letošní program dnes novinářům představil umělecký ředitel festivalu Pavel Štorek. Lidé se mohou těšit na taneční poctu fotbalu, monodrama o životě první ženy Gustáva Husáka nebo českou heavy metal soap operu.

Organizátoři festivalu si pokaždé jako jednu ze scén vyberou zajímavé místo, které ztratilo původní funkci - v minulosti budovu Federálního shromáždění, čističku odpadních vod v Bubenči nebo tovární halu ČKD v Karlíně. Kromě toho se představení hrají tradičně v Divadle Archa, v La Fabrice a ve Studiu Alt@-Hala 30.

Dům uměleckého průmyslu postavil v roce 1936 architekt Oldřich Starý. Sloužil pro podporu umění a architektury. Sídlila tam také vzorková prodejna předmětů k výzdobě bytu Krásná jizba. V poválečné době tam vzniklo Ústředí lidové a umělecké výroby (ÚLUV), několik pater si pronajalo nakladatelství Odeon. Dnes se v přízemí budovy na Národní třídě 36 prodává levná obuv a levné knihy. Ze suterénu se stal sklad, vrchní patra zejí prázdnotou a unikátní otevírací prosklená střecha atria chátrá.

Budova nyní ožije přednáškami a výstavami. O historii domu bude mluvit někdejší ředitelka ÚLUV Lenka Žižková, prohlídky s výkladem nabídnou geolog a popularizátor vědy Václav Cílek a historik architektury Rostislav Švácha, na výklad o Národní třídě se zaměří další historik architektury Zdeněk Lukeš.

Přehlídka nabídne desítku představení. Belgický architekt Filip Berte přichystal pro návštěvníky bývalé slévárny v La fabrice dílo Masový hrob společných vzpomínek. "Projekt je reflexí o Evropě a jejích tragických místech," řekl Štorek. Formou procházky po velké konstrukci divák nahlédne do expozic přibližujících katastrofy a masakry minulého století.

Taneční poctu fotbalovému umění předvede norský soubor Jo Stromgren Kompani. Z Norska pochází také soubor De Utvalgte, který přiveze inscenaci Stíny, jež vznikla podle dramatu spisovatele Jona Fosseho.

Ze Slovenska na festival zamíří nezávislá platforma P.A.T. se svou intimní tragédií M.H.L., věnovanou strhujícímu životnímu příběhu první slovenské režisérky Magdy Husákové-Lokvencové, která byla první manželkou budoucího normalizačního československého prezidenta.

V rámci festivalu se bude udílet ocenění pro umělce nad 35 let. Ocenění s názvem "Umělec má cenu" udělují mladí umělci do 35 let, kteří tím chtějí vyjádřit uznání starším kolegů, k nimž vzhlížejí. Do finále se letos dostali čtyři umělci - Václav Stratil, Jan Metra, Viktor Pivovarov a Krištof Kintera.

Program a více informací o festivalu je možné najít na stránkách www.ctyridny.cz.

Zdroj: Leona Matušková Heczková, pba

Autor článku: ČTK