25.10.2017 10:15

Festival autorského divadla Norma nabídne v Ostravě šest inscenací

Festival autorského divadla a současného umění Norma nabídne letos v Ostravě šest inscenací. Vystoupí například polský soubor Teatr Dramatyczny z Valdenburku s inscenací pro 12 účinkujících a smyčcový kvartet. ČTK to řekla Hana Halfarová, mluvčí ostravské galerie Plato, která festival pořádá společně s pražským divadlem Studio Hrdinů. V areálu Dolu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovic se festival uskuteční 3. listopadu.

„Norma se letos dramaturgicky zaměří na přesahy k hudbě, nejdůsledněji k dílu skladatele Franze Schuberta. Program zahrne šest představení včetně dvou oceněných. Vrcholem bude performance polského souboru Teatr Dramatyczny pro dvanáct účinkujících a smyčcový kvartet," řekla.

Festival, který spojuje autorské pohybové a činoherní divadlo s výtvarným uměním, se vrací do Dolu Hlubina po dvou letech. Loni se konal v bývalém hobbymarketu Bauhaus. Letos se budou představení odehrávat hlavně ve Starých koupelnách od 16:30.

„Bude to maraton divadelně-hudebních vjemů, který přinese ojedinělý a intenzivní zážitek," řekl dramaturg Normy a umělecký ředitel Studia Hrdinů Jan Horák. V letošní dramaturgii je podle něj zřetelná linie variací na dílo Franze Schuberta, s nimiž se diváci setkají hned třikrát - v představení Síla zvyku brněnského HaDivadla, v multimediální performanci Erlkönig digital skladatelky Natálie Plevákové a v romantické kompozici polského souboru.

Kromě tří variací na Schuberta nabídne Norma performanci Pitch choreografa a tanečníka Jana Bárty, který festival zahájí. Autorkou další performance Vitální dialog je Vladimíra Večeřová, která ji vytvořila přímo na míru Normy. Stejnou výzvu v rámci této dramaturgické linky letos přijala i Natálie Pleváková. Třetí výraznou ženskou osobností festivalu je Tereza Hradilková se svým tanečním sólem Švihla - vítěznou performancí České taneční platformy 2017.

Norma se tradičně soustředí na autorské divadelní projekty, které vypovídají o trendech a tématech evropských tvůrců napříč generacemi i žánry. Festival je syntézou divadla a výtvarného umění jak v divadelních inscenacích, tak v performancích.

http://festivalnorma.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, hj

Festival autorského divadla Norma nabídne v Ostravě šest inscenací

Festivaly

15.07.2018

V Plzni začne divadelní část letního festivalu Živá ulice

Částí zaměřenou na pouliční divadlo začne 16. července v Plzni tradiční letní multižánrový festival Živá ulice. Jeho první blok nazvaný Za dveřmi… je divadlo nabídne do 18. července v Mlýnské strouze v sadovém okruhu u historického centra města 11 představení pod širým nebem, mikrokoncert pro jednoho diváka, novou magii, street dance či klaunérii.

12.07.2018

Mirotické setkání loutek a hudby

Zveme Vás již po patnácté do jihočeských Mirotic. Ve dnech 10. a 11. srpna 2018 se ostrov u Dolejšího mlýna po roce opět promění v pohádkový a hudební ráj. Herec a moderátor Radek Daniel Pokorný slavnostně zahájí kulturní hostinu v pátek 10. srpna ve 13 hodin. Rádi přivítáme nejenom děti, ale také všechny dospěláky, kteří jsou snílci a chtějí se vrátit do dětských let, alespoň na dva dny.

09.07.2018

10. ročník festivalu Nultý bod se zaměří na intimitu

Jubilejní 10. ročník Mezinárodního festivalu Nultý bod proběhne od 16. do 21. července 2018 v prostorách Divadla v Celetné, ve Veletržním paláci Národní galerie, v Divadle Kampa a ve Werichově vile. Tématickou linií letošního ročníku je intimita. Nultý bod je festivalem, který do Prahy pravidelně přiváží to nejzajímavější ze současné zahraniční tvorby na poli cross-over projektů se zaměřením na taneční, fyzické, loutkové a vizuální divadlo.