08.02.2018 16:12

Festival Cirkopolis 2018 představí japonské „pozemní žonglování“ i historicky první Circus battle

Co všechno se skrývá pod pojmem nový cirkus? Již pátý rok se mezinárodní festival Cirkopolis snaží českému publiku ukázat, že tato divadelní disciplína skrývá i přesahy žánrů a technik. I pro tento ročník přiváží organizátoři festivalu, CIRQUEON - Centrum pro nový cirkus a Palác Akropolis, mnoho zahraničních souborů, kteří od 11. do 17. února ovládnou Palác Akropolis a PONEC – divadlo pro tanec tradičními i neobvyklými novocirkusovými technikami. Letos poprvé završí celý festival doposud největší circus battle v České republice, „souboj“ významných osobností českého i evropského zahraničního souboru.

Slavnostní zahájení festivalu proběhne v neděli ve 20 hodin v žižkovském Paláci Akropolis, kde se jako první ze zahraničních performerů představí Stefan Sing se svojí inscenací Entropía. Sing je etablovanou světovou legendu mezi žongléry a během své více než 30leté kariéry posbíral několik ocenění na poli nového cirkusu. Jeho minimalistické sólo bude k vidění 11. a 12. 2. V PONEC – divadlo pro tanec potom festival zahájí francouzský umělec a milovník přírody Rémi Luchez, který zkoumá akrobatické divadlo, zatímco buduje intimní vztah s divákem. Sólo Miettes inspirované přítomností, hrou s rovnováhou i našimi předky uvádí festival 12. a 13. 2.

Nový cirkus jak ho neznáme a převážně s jakým cirkusovým nástrojem ho neznáme, bude k vidění 15. a 16. 2. v Paláci Akropolis v představení 3D. Performer Jonathan Guichard přiváží do Prahy svůj netypický nástroj – prohnutou dřevěnou desku spojenou kovovým lanem, která připomíná luk velikosti člověka. Právě s touto pomůckou a za doprovodu sound designéra přiveze Cie H.M.G. ojedinělé spojení hry s prostorem, zvukem a diváky.

Pro letošní ročník si organizátoři připravili dva večery, které budou moci diváci využít jako double-bill – dvě představení za cenu jednoho. Jako první 15. a 16. 2. v PONCI diváci zhlédnou holandské duo Circus Katoen, které ve svém představení As Heavy As it Goes, jak název napovídá, zkoumá groteskním způsobem hmotnost za pomoci 18 těžkých pytlů. V ten stejný večer se odehraje i unikátní sólo japonského tanečníka Hisashi Watanabe, který ve světě pohybového divadla působí jako zjevení – kombinuje prvky nového cirkusu, současného tance i žonglování. Jeho „pozemní žonglování“ v představení Inverted Tree trvá sice pouze 15 minut, ale divák si rozhodně přijde na své.

Z českých souborů se na festivalu představí Bratři v Tricku a to 11. února na scéně Jatka 78 se svým Funusem, čerstvou inscenaci Víta Neznala Chyba, která bilancuje na pomezí nového cirkusu a pohybového divadla, potom uvede 13. února Palác Akropolis.

Festival velkolepě završí historicky první český Circus battle. Na jednom podiu se setkají hvězdy českého i evropského nového cirkusu, a to 17. února od 20:00 v Paláci Akropolis.

www.cirkopolis.cz

Autor článku: Eliška Černá