20.02.2018 17:16

Festival Divadelní svět Brno ukáže křehkost lidské svobody

Provokatér Oliver Frljić, Divadlo bratří Formanů a téma „Svoboda?!“. Od 24. do 28. budou moct během pěti divadlem nabitých dní zhlédnout více než čtyřicet představení předních souborů z Česka, Polska, Slovinska, Srbska, Holandska, Slovenska či Spojených států amerických.

Stalo se tradicí, že festival bývá zaštítěn vybraným mottem. Tím se pro rok 2018, který je zároveň stoletým výročím oslav české státnosti, stal pojem „Svoboda?!“. Ředitel festivalu Martin Glaser k výběru letošního motta dodává: „Už před několika měsíci, když jsme začali festival připravovat, jsme byli velmi prozíraví, protože je jisté, že téma festivalu Svoboda?! bude dnešní společností velmi rezonovat. Není nám lhostejné, co se děje zejména v sousedních zemích, jako je Polsko a Maďarsko, kde je v současné době svoboda uměleckého projevu velmi omezovaná.“ I proto se hlavní program festivalu zaměřuje mj. na tvorbu vznikající v těchto dvou zemích. Např. Maladype Szíhnáz, významné budapešťské nezávislé divadlo, uvede svoji verzi světoznámého dramatu Richard III.

Další z výrazných linek festivalu bude inscenační tvorba jednoho ze současných největších divadelních provokatérů – režiséra Olivera Frljiće. Dramaturgové na festival vybrali jeho polskou inscenaci Prokletí (Powszechny Teatr) a slovinský počin s názvem Naše násilí, vaše násilí (Mladinsko Gledališče).

Mezi největší lákadla festivalu bude bezpochyby patřit nejnovější inscenace Divadla bratří Formanů Deadtown. V originální westernové vesničce se odehraje napínavý příběh plný iluzí i technických zázraků. Nebudou chybět ani cudné dívky, krásné tanečnice, obávaní pistolníci a bar plný whiskey.

Již tradičně se festivalu zúčastní také Slovenské národné divadlo se svojí inscenací Elity, kterou speciálně pro toto divadlo napsal český režisér Jiří Havelka. V hlavních rolích se divákům představí Emília Vašáryová a Táňa Pauhofová. Opakovaně přijede i mnoha cenami ověnčená česká Komorní scéna Aréna, tentokrát se stále aktuálnější hrou Václava Havla Vyrozumění. Rovněž Činoherní studio Ústí nad Labem nepřijede do Brna poprvé, na DSB uvedou inscenaci Homo Faber. Za ztvárnění titulní role Waltera Fabera je Martin Finger nominovaný na cenu Thálie. Na stejné ocenění aspiruje i Eva Salzmannová, kterou bude možné vidět v představení souboru Meetfactory Jasno lepo podstín zhyna.

Nově se k pořadatelům festivalu připojilo Divadlo Polárka. Jeho umělecký šéf Jan Cimr potěšeně konstatuje: „Linka dětských předtavení je na festivalu každoročně silná. V letošním roce se kromě rodinných představení, jako je např. Koukej, svět! divadla Minor či Medová královna Divadla DRAK, mohou diváci těšit i na představení pro úplně nejmladší diváky ve věkové kategorii 0+. Pro ně přivezeme např. Batosnění souboru Damúza, nebo Batolárium slovenského Bábkového divadla na Rázcestí.“

Divadelní svět Brno znovu navázal spolupráci s význačnými českými festivaly, s Meeting Brno a s Tancem Praha. Právě pohybové a taneční inscenace tvoří podstatnou část festivalového programu. Taneční soubor Dekkadancers přiveze svoji Poslední večeři, diváci rovněž budou moct zhlédnout oceňované pohybové inscenace Guide a Švihla. Letos poprvé vznikne originální inscenace přímo pro festival Divadelní svět Brno. „Přední choreograf Jiří Bartovanec připravuje spolu s herci Národního divadla Brno a Divadla Husa na provázku autorský projekt s názvem Obrys, který bude vytvořen pro prostor Mozartova sálu v divadle Reduta. Jeho tématem bude již avizované festivalové motto Svoboda?!. Radost mám rovněž z možnosti zúčastnit se unikátního 24hodinového tanečního projektu Miřenky Čechové Momentum, který nabídne zamyšlení nad každodenní uspěchaností života,“ říká Lucie Němečková, dramaturgyně Národního divadla Brno.

Vstupenky na festivalová představení jsou již v prodeji. Diváci si je mohou zakoupit na pokladnách Národního divadla Brno, Městského divadla Brno, Centra experimentálního divadla a Divadla Polárka nebo online na webových stránkách www.divadelnisvet.cz, kde je rovněž uveřejněn kompletní program. Aktuální informace jsou také na facebook/divadelnisvet.

www.ndb.cz

www.divadelnisvet.cz

Autor článku: Martina Procházková