25.02.2022 11:49

Festival Dvořákova Praha zrušil vystoupení ruského dirigenta Valerije Gergijeva

Festival Dvořákova Praha zrušil vystoupení ruského dirigenta Valerije Gergijeva. Důvodem je jeho podpora současné ruské zahraniční politiky a prezidenta Vladimira Putina. Gergijev měl s Mnichovskými filharmoniky a violoncellistou Trulsem Mørkem vystoupit v Praze 9. září. ČTK to sdělila mluvčí festivalu Markéta Voráčová.

„Momentální dění na Ukrajině nemůžeme ignorovat a nechat bez reakce a projevu solidarity nejen vůči nevinným obětem nastupující války. Za festival jednáme jasně a rušíme vystoupení dirigenta Valerije Gergijeva, a to vzhledem k jeho historicky doložitelné podpoře agresivní ruské zahraniční politiky a samotného prezidenta Putina. Situace se týká nás všech, kteří žijeme pro demokracii, byť bychom politiku od umění raději chtěli oddělovat," uvedl ředitel pořádající Akademie klasické hudby Robert Kolář.

Obsazení nového dirigenta hostujícího orchestru na koncertu 9. září je v současnosti v jednání, jeho jméno oznámí pořadatelé v nejbližším možném termínu. Vstupenky na tento večer nabízí Dvořákova Praha v předprodeji již od listopadu loňského roku, případným zájemcům o vrácení vstupného vzhledem ke změně účinkujícího vyjdou pořadatelé vstříc.

Gergijev má problémy i jinde v zahraničí. Milánský starosta Giuseppe Sala a šéf operního domu La Scala Dominique Meyer ho ve čtvrtek 24. února vyzvali, aby se přihlásil k míru. Starosta a šéf divadla tak učinili vzhledem k četným prohlášením dirigenta na podporu Putina. „Pokud to neudělá, tak budeme nuceni oželet spolupráci," uvedl Sala. Gergijev má v operním divadle dirigovat v první polovině března operu Petra Iljiče Čajkovského Piková dáma.

Kritice za spolupráci s ruským dirigentem čelí i Vídeňští filharmonici. Ti dnes začínají v New Yorku své americké turné, na kterém je bude dirigovat právě Gergijev. Kritiku ale odmítl člen vedení orchestru Daniel Froschauer. „Kultura se nesmí stát místem politických střetů," uvedl Froschauer, podle kterého by hudba měla spíše spojovat než rozdělovat.

Podle agentury DPA se Gergijev, který působí jako hlavní dirigent filharmonického orchestru v Mnichově, zatím nemíní ke konfliktu vyjadřovat.

https://www.dvorakovapraha.cz/

Autor článku: ČTK: jir, rot, foto: Mezinárodní hudební festival Brno, převzato z: https://www.irozhlas.cz/

Festival Dvořákova Praha zrušil vystoupení ruského dirigenta Valerije Gergijeva