08.02.2018 20:09

Festival Foostbarn en Tchéquie 10. – 20. 2. 2018

Festival je pořádán především pro studenty jazykových gymnázií. Studentům přiblíží osobnost francouzské kultury dramatika J.-B. P. Molièra a metodu herectví pařížské školy Jacques Lecoq. V rámci festivalu se studenti mohou zúčastnit divadelního představení Opatrně na Molièra!, koncertu, na kterém společnost uvede písně ze svých inscenací, výstavy nebo workshopu. Brněnská část festivalu bude uvedena v Centru experimentálního divadla a Jazz baru U kouřícího králíka, pražská část bude uvedena ve Švandově divadle a v Kaštanu – scéna unijazz.

Ministr kultury PhDr. Ilja Šmíd převzal záštitu na 1. ročníkem festivalu.

Footsbarn Travelling Theatre je mezinárodní a multidisciplinární divadelní společnost se sídlem ve Francii. Inscenace prezentované po celém světě na různých místech (ve stanu, v interiéru, venku nebo v ulicích) prolamují svým pojetím jazykové bariéry za užití masek, hudby, loutek, barevných kostýmů a cirkusového stylu.

Společnost uvedla za svých čtyřicet pět let existence více než 60 inscenací na šesti kontinentech. Kočovná společnost Footsbarn se tak v průběhu své existence stala multinárodní společností. Vznik společnosti se datuje rokem 1971 v Cornwallu ve Velké Británii. První inscenace vznikaly ve stodole (barn) náležící rodině Foot. Původní název Foot´s barn – Footova stodola byl časem upraven na celistvé Footsbarn. V roce 1984 opustila společnost rodnou Anglii. Začala tak novou etapu – téměř deset let pouze kočování světem, naplněnou mnoha úspěchy u publika (Irsko, Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Portugalsko, Švýcarsko, Austrálie, Rakousko, Belgie, SSSR, ČSR, Kolumbie, Tunis, Polsko, Kostarika, Indie, Afrika.... Hráli na tak prestižních místech jako jsou královské zahrady v Dublinu, Tuilerské zahrady v Paříži nebo londýnský Globe). Roku 1991 pak společnost zakoupila starý opuštěný statek přímo v srdci Francie zvaný La Chaussée. Zrestaurován a vybaven přímo členy společnosti se statek stal „domovem“ i dalším divadelním kočovným společnostem. Stejně tak je plně využíván pro mezinárodní stáže všech divadelních odvětví vedených jak členy společnosti či přáteli získaných během putování. I čtyřicet pět let po svém vzniku společnost i nadále kočuje. Tým neustále vyvíjí nové projekty se stejnou energií jako na počátku. Vše žene kupředu touha nechat publikum snít sen.

Společnost se do České republiky vrací pravidelně. Poprvé navštívila hlavní město v roce 1989 v rámci mezinárodního divadelního festivalu MIR CARAVANE, kde se spřátelila s brněnským Divadlem Husa na provázku. Na jeho pozvání pak odehrála v roce 2001 sérii 5 představení adaptace Gogolova Revizora ve vlastním šapitó v brněnském parku Lužánky. Další návštěvou České republiky byla účast na mezinárodním divadelním festivalu Divadelní svět Brno v roce 2011 s představením Muž, který se směje, které odehráli ve velkém sále brněnského Divadla Husa na provázku.
Ve Švandově divadle poprvé hostovala v loňské sezoně s inscenacemi Oslava Shakespeara – Cesta ve společnosti Williama Shakespeara a Kukaččí hnízdo - volná adaptace dle románu Kena Keseye.

„Footsbarn je divadelní festival sám o sobě, úžasně eklektická směs stylů a vlivů, národností a kultur, vše promícháno do bezproblémově tekutiny přívalu čistého divadla.“  Irish Times, Fintan O'Toole
"Příjezd Footsbarnů do jakéhokoliv města je už sám o sobě událostí, neboť vytváří barevnou cirkusovou atmosféru a rozruch všude, kam jdou." Graeme Farrow, Artistic Director, Wales Millennium Centre

BRNO

 • Sobota 10. února ve 20h
  Koncert Footsbarn Travelling Theatre
  Jazz bar U kouřícího králíka
  www.kouricikralik.cz
 • Pondělí 12. února v 10h
  Výstava masek a kostýmů společnosti
  CED-Divadlo Husa na provázku
  www.ced-brno.cz
 • Pondělí 12. února v 11h
  Opatrně na Molièra!
  CED-Divadlo Husa na provázku
  www.ced-brno.cz
 • Pondělí 12. února v 17h
  Stáž pro studenty francouzského gymnáziaL´Ecole internationale de théâtre Jacques Lecoq
  CED-Divadlo Husa na provázku
  www.ced-brno.cz

PRAHA

 • Středa 14. února ve 20h
  Koncert Footsbarn Travelling Theatre
  Kaštan – scéna Unijazzu
  www.kastan.unijazz.cz
 • Čtvrtek 15. Února ve 14.30
  Stáž pro studenty francouzského gymnázia: L´Ecole internationale de théâtre Jacques Lecoq
  Gymnázium Jana Nerudy
  www.gjn.cz
 • Pátek 16. února Stáže
  9h - 13.30h Budilova škola
  15h -19.30h  Divadelníci
  Švandovo divadlo
  www.svandovodivadlo.cz
 • Sobota 17. února Stáže
  9h - 13.30h Budilova škola
  15h -19.30h  Divadelníci
  Švandovo divadlo
  www.svandovodivadlo.cz
 • Pondělí 19. února
  8h Výstava masek a kostýmů společnosti
  9h Opatrně na Molièra!
  Švandovo divadlo
  www.svandovodivadlo.cz

www.footsbarn.co

Autor článku: Martina Měšťanová