04.06.2020 11:30

Festival Hvězdné léto pod žižkovskou věží začne o týden později

Druhý ročník festivalu pražského Divadla Kalich nazvaného Hvězdné léto pod žižkovskou věží začne 1. července, o týden později oproti původním plánům. Zpráva o rozvolnění mimořádných opatření zastihla pořadatele uprostřed úprav provozu letní scény pro třetinu hlediště, nad kterou by je nepustily původní opatření proti šíření koronaviru. ČTK o tom informoval mluvčí divadla Jaroslav Panenka.

Od příštího pondělí se budou moci konat akce pro až 500 lidí. Loňský první ročník festivalu navštívilo přes 24.000 diváků.

„Zrušení povinných rozestupů a navýšení možného počtu diváků nám samozřejmě udělalo radost. Bylo na čase. Kultura je odvětvím, na které mimořádná opatření státu dopadají nejdéle - například my v Divadle Kalich jsme přerušili činnost hned 10. března a nemohli jsme hrát ani v době, kdy už byla v provozu nákupní centra, restaurace, sportoviště, školy, pláže nebo kadeřnictví. Předprodeje zmrazené po celé republice na tři měsíce začnou teprve teď rozmrzat, letní divadla se musí pokusit zaplnit hlediště za docela krátkou dobu," uvedl producent a majitel Divadla Kalich Michal Kocourek.

Prostory amfiteátru pod žižkovskou věží budou pravidelně dezinfikovány jak běžným způsobem, tak přístroji čistící areál od virů ozónem.

Hvězdné léto pod žižkovskou věží 2020 začne 1. července a poslední představení odehraje 2. září. Repertoár se opírá vedle pořádajícího Divadla Kalich o inscenace Komorního divadla Kalich, jak zní nový název dřívějšího Divadla v Rytířské, Divadla Palace, Divadla Verze či Činoherního studia Bouře. Pod věž se vrátí vyhledávané tituly Caveman, Dva nahatý chlapi a Federer-Nadal. Akustické koncerty odehrají Tomáš Klus, František Nedvěd, Michal Hrůza nebo 4TET.

Do rytmů první republiky diváky zavedou inscenace a koncerty Ondřeje Havelky. Pod hlavičku Divadla Kalich se také vrátí trampská hudební retrokomedie Zločin v Posázavském Pacifiku, kterou divadlo uvádělo od jara 2011 do jara 2016. Ondřej Havelka ji napsal společně s Martinem Vačkářem, režíroval ji a nyní se také představí v jedné z hlavních rolí vedle Jaroslavy Kretschmerové, Petra Halíčka, Martina Zbrožka, Rozálie Havelkové či Vojtěcha Havelky.

Na pražskou divadelní scénu se během Hvězdného léta míří také další Havelkova hudební inscenace, populární Saturnin s Jiřím Hánou v titulní roli, původně z repertoáru Divadla ABC. Novinkou na programu Hvězdného léta bude chystaná hra Komorního divadla Kalich s názvem TIK TIK francouzského autora, režiséra a humoristy Laurenta Baffie.

www.divadlokalich.cz

Autor článku: ČTK: jir, mal