28.07.2019 20:00

Festival Jiráskův Hronov nabídne přes sto představení

Festival amatérského divadla Jiráskův Hronov nabídne od 2. do 10. srpna více než sto představení. Vystoupí na něm přes 50 divadelních souborů včetně profesionálních. ČTK to dnes řekl ředitel festivalu Jan Julínek. Festival začne v pátek 2. srpna v 18:00 v Jiráskově divadle inscenací Bosé nohy v parku v podání divadla Na tahu z nedalekého Červeného Kostelce. Oficiální zahájení festivalu je naplánované na sobotu v centru města. Letos bude slabší účast zahraničních divadel, přijede pouze jeden soubor ze Slovenska.

„Divadelní část programu je rozdělena na tři, pak je ještě doprovodný hudební program v parku, kde jsou naplánované různé kapely, projekce filmů, cestopisné přednášky či besedy," řekl ČTK Julínek. Podrobný program festivalu je zveřejněn na webu.

Ve více než sto představeních 89. ročníku festivalu Jiráskův Hronov se odehraje přes pět desítek inscenací. „Divadlo se bude hrát na šesti místech, jednak na tradičních, jako je Jiráskovo divadlo nebo Sál Josefa Čapka. Doprovodný program bude také probíhat ve stanu za radnicí a většina doplňkového programu je naplánovaná do hronovského parku," řekl ČTK Julínek.

K Jiráskovu Hronovu patří i tematické semináře a dílny, seminářů je letos připraveno dvanáct. Součástí doprovodného programu bude také přehlídka hudebních skupin různých žánrů, během akce bude otevřeno několik výstav, například v bývalé papírně Výstava robotů.

Na Jiráskův Hronov každoročně dorazí několik stovek divadelníků z celé České republiky a tisíce diváků. „Očekává se přibližně 12.000 prodaných vstupenek," uvedl Julínek.

Festival je podle pořadatelů nejstarší divadelní přehlídkou neprofesionálního divadla v Evropě. Byl založen roku 1931 v Hronově, rodišti spisovatele Aloise Jiráska, a do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna jeho hra. Od roku 1991 program Jiráskova Hronova pravidelně obohacují zahraniční neprofesionální divadla.

http://www.jiraskuvhronov.eu/

Autor článku: ČTK: ku, kš