04.05.2017 14:05

Festival MOVE fest uvede premiéru filmu Luxury Memories

Ostravský festival moderního tance a pohybu MOVE fest uvede premiéru filmu Luxury Memories. Snímek se zabývá osudem chátrající secesní budovy bývalého obchodního centra Ostravica v Ostravě. Vznikl loni místo plánovaného stejnojmenného tanečního představení, které pořadatelé museli zrušit. Do prostor bývalého obchodního domu totiž nesměli z bezpečnostních důvodů diváci. ČTK i tom za pořadatele MOVE festu informoval Andrej Harmečko.

„Tanečně hudební krátkometrážní film Luxury Memories ukazuje krásy i neduhy neustále skloňované a oceňované secesní budovy Ostravica Textilia. Svou atmosférou Vás přenese přímo do samotné Ostravice, která prozatím (bohužel) veřejnosti není dostupná. Hudbu k filmu vytvořila skupina Forma," uvedla autorka projektu a choreografka Jana Ryšlavá.

Taneční divadelní představení Luxury Memories mělo být jednou z premiér loňského ročníku festivalu, který se věnuje tanci a pohybovému divadlu. Pro uvedení si Ryšlavá a její tým vybraly právě budovu bývalého obchodního domu. Současným majitelům se tehdy ale nepodařilo s úřady vyjednat zpřístupnění objektu pro veřejnost. Premiéra byla proto zrušena. Do budovy mohl jen štáb, a tak Ryšlavá místo premiéry tanečního představení začala připravovat film.

Jeho uvedení bude jedním z bodů programu letošního festivalu, který se v kulturním centru Cooltour uskuteční od 25. do 29. května. Kromě tanečních představení přehlídka nabídne i workshopy či přednášky. Diváci uvidí například představení Snílci ostravského tanečního souboru MOVE Dance Company. Vzniklo podle choreografie Anny Jirmanové na motivy kultovní knihy George MacDonalda.

Do Ostravy také přijede francouzská taneční skupina Compagnie Sacékripa s inscenací Vu. Představení beze slov vypráví o malých posedlostech každodenního života, maličkostech, ze kterých lidem bývá někdy až zle a někdy je dohánějí k naprostému šílenství. „Představení na pomezí mezi hrou s objekty, miniaturou, cirkusem a nedobrovolným klaunstvím je sólem pro manipulátora každodenních předmětů, precizního, jemného a až příliš spořádaného. Na rozdíl od hyperaktivních lidí se zajímá o věci, které se mohou zdát až směšné nebo neškodné, ale v jeho hlubokém a upřímném přístupu se zdají být velmi důležité," uvedli pořadatelé na festivalovém webu.

http://movefest.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, hj