29.10.2019 11:06

Festival Nad Prahou půlměsíc 2019

Letos se za blízkovýchodními kulturami vydáme od 5. do 14. listopadu, a to nejenom v Praze, ale také v Hradci Králové, Plzni a Brně. Můžete se těšit na skvělé hosty, originální události a výjimečná setkání.

Už samotné slavnostní zahájení bude poněkud netradiční a pro letošní téma kultury bez hranic symbolické. Uskuteční se na prestižní adrese, přímo na Ministerstvu zahraničních věcí, v Černínském paláci, a propojí poezii, módu, kaligrafii a tanec. Oficiální projevy organizátorů či přítomných hostů z řad velvyslanců zazní tentokrát pouze ve verších. Recitovat v arabštině budou také studenti tří univerzit. O hodnotné dary arabských ambasád se utkají mladí arabisté z Univerzity Karlovy, Západočeské, a Komenského univerzity v Bratislavě.

Následující večer (6.11.) bude patřit Jemenu. V Divadle Na Prádle dojde k výjimečnému znovuzrození skupiny Al-Yaman s charismatickou zpěvačkou Ashwaq. Výtěžek z jejich exkluzivního koncertu bude věnován válkou strádajícím Jemencům prostřednictvím organizace Lékaři bez hranic.

Ze zahraničí přivítáme dva významné hosty. Iráckého prozaika, básníka a scenáristu Ahmeda Saadawiho, vítěze Mezinárodní ceny za arabskou literaturu, kterou získal za román Frankenstein v Bagdádu, jehož adaptaci uvedeme v Eliadově knihovně Divadla Na zábradlí během komponovaného odpoledne a večera v neděli 10. listopadu.

Druhým hostem bude Amre Sawah, syrský dramatik, prozaik, scenárista a režisér. Ten představí nejen svou tvorbu, ale také osobnost a dílo výrazného syrského filmaře Nabila Maleha, jehož život byl svázán také s naší zemí. V rámci Pocty Nabilu Malehovi mj. promítneme celovečerní film Kompars a dokument Cesta do Damašku. Do češtiny přeložíme a v podobě scénického čtení zinscenujeme také Amreho hru Rodinné tajemství (10.11. v Divadle Na zábradlí, režie: Roman Meluzín, hraje Radka Fidlerová a studenti VOŠH).

Arabské nedivadlo má novou premiéru. Populární alegorická divadelní hra syrského klasika Saadallaha Wannouse Králem je vždy král překvapí svou univerzálností, pobaví vtipností a zaujme různorodými charaktery postav. Král se nudí, vezír se bojí, bohatí si mnou ruce a chudí nevědí kudy kam. Co se stane, když se jejich role obrátí? Začnou si chudí mnout ruce a král s vezírem budou těžko hledat východisko, nebo se naopak nezmění vůbec nic?

Kromě odpovědí na tyto otázky lze v pátek 8. 11. V Divadle Na Prádle očekávat oblíbené orientální kostýmy, literární arabštinu na jevišti a srozumitelnou češtinu v titulkách nad ní, hudbu syrského hudebníka Marwana Alsolaimana a mnoho moudrosti v divadelní hře inspirované jedním z příběhů Tisíce a jedné noci.

Před představením se v kavárně Divadla Na Prádla uskuteční vernisáž fotografií Fadi Thabeta: Okno do Gazy.

Z dalších představení a akcí se můžete těšit na novou inscenaci Husama Abeda Útěk určenou pro celou rodinu, loutkové zpracování „arabské Kámasútry“ Perfumed garden v podání Réky Deák a Mayi Chanvin, křest básnické sbírky Marwana Alsolaimana Neumím Češky, kterou vydává nakladatelství Dar Ibn Rushd, irácký režisér Ahmed Al-Sabaie žijící v Praze představí ukázky ze svých nových filmových projektů, od Charifa Bahbouha se dozvíme mnoho zajímavého o Češích a Slovanech v arabských rukopisech, v Divadle Na zábradlí v neděli 10.11.

Dále také na představení Černá voda v Divadle D21 v sobotu 9.11. , IV. Teatrologicko-arabistickou konferenci v pondělí 11.11. v Institutu umění – Divadelním ústavu a 3. ročník Embassy Tour – s níž tentokrát v sobotu 9.11. navštívíme Velvyslanectví Jemenské Republiky.

11.ročník Nad Prahou půlměsíc
5. - 14. listopadu 2019
Praha – Brno – Hradec Králové – Plzeň

http://nadprahoupulmesic.simplesite.com/

Autor článku: Lucie Němečková