04.01.2018 09:32

Festival New Opera Days Ostrava 2018 uvede šest představení

Festival New Opera Days Ostrava 2018, (NODO), který se bude v Ostravě v červnu věnovat nově vzniklým a nastudovaným operám, uvede šest operních představení. Zazní například nikdy neuvedené dílo Aloise Háby či nové opery současných autorů Rudolfa Komorouse a Daniela Lo. ČTK to za pořadatele projektu řekla Kristýna Konczyna.

Ostravské centrum nové hudby festival pořádá co dva roky a ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským. Právě v jeho prostorách a ve Starých koupelnách Provozu Hlubina se připravované opery budou od 24. do 28. června hrát.

„Poslední týden v červnu uvedeme v ostravských divadlech šest operních představení, z toho tři světové premiéry a tři české premiéry oper 20. a 21. století," uvedla Konczyna. Zazní například nikdy neuvedené dílo Aloise Háby, nové opery Rudolfa Komorouse a Daniela Lo a produkce ze zahraničí, opery Johna Cageho, Salvatora Sciarrina a Chayy Czernowinové.

Opera skladatele Daniela Lo A Girl Like Me bude mít v Ostravě světovou premiéru. Komorní opera vznikla letos na základě krátkého příběhu spisovatelky Xixi, jedné z nejznámějších současných čínských autorek. Světovou premiéru bude mít také opera Aloise Háby Přijď království tvé, která se věnuje velké hospodářské krizi a vznikala v letech 1937 až 1942. Dosud nebyla nikdy uvedena. Především pro svou technickou náročnost. Libreto se navíc potýká podle některých názorů s rozdrobenou dramaturgickou strukturou, nepřítomností psychologicky propracovanějších postav a až plakátovou tendenčností.

Všechny opery budou uvedeny v angličtině popřípadě v italštině a doplněny o české titulky.

www.newmusicostrava.cz

Autor článku: ČTK: dvc, all

Festival New Opera Days Ostrava 2018 uvede šest představení

Festivaly

15.07.2018

V Plzni začne divadelní část letního festivalu Živá ulice

Částí zaměřenou na pouliční divadlo začne 16. července v Plzni tradiční letní multižánrový festival Živá ulice. Jeho první blok nazvaný Za dveřmi… je divadlo nabídne do 18. července v Mlýnské strouze v sadovém okruhu u historického centra města 11 představení pod širým nebem, mikrokoncert pro jednoho diváka, novou magii, street dance či klaunérii.

12.07.2018

Mirotické setkání loutek a hudby

Zveme Vás již po patnácté do jihočeských Mirotic. Ve dnech 10. a 11. srpna 2018 se ostrov u Dolejšího mlýna po roce opět promění v pohádkový a hudební ráj. Herec a moderátor Radek Daniel Pokorný slavnostně zahájí kulturní hostinu v pátek 10. srpna ve 13 hodin. Rádi přivítáme nejenom děti, ale také všechny dospěláky, kteří jsou snílci a chtějí se vrátit do dětských let, alespoň na dva dny.

09.07.2018

10. ročník festivalu Nultý bod se zaměří na intimitu

Jubilejní 10. ročník Mezinárodního festivalu Nultý bod proběhne od 16. do 21. července 2018 v prostorách Divadla v Celetné, ve Veletržním paláci Národní galerie, v Divadle Kampa a ve Werichově vile. Tématickou linií letošního ročníku je intimita. Nultý bod je festivalem, který do Prahy pravidelně přiváží to nejzajímavější ze současné zahraniční tvorby na poli cross-over projektů se zaměřením na taneční, fyzické, loutkové a vizuální divadlo.