03.04.2019 16:31

Festival Sněz tu žábu opět propojí české a francouzské divadlo

Festival Sněz tu žábu, který se uskuteční v pražském Studiu Alta 10. až 12. května, opět propojí české a francouzské divadlo. Hlavním hostem festivalu bude mladý herecký soubor Collectif OS'O se svéráznou adaptací dvou Shakespearových her Timon/Titus. Na pátý ročník festivalu naváže 2. ročník festivalu českého divadla ve Francii s názvem Na skok do Prahy, který se uskuteční v září v Arcueil a Paříži. Novináře o tom dnes informovala ředitelka festivalu Natálie Preslová.

„Festival Na skok do Prahy se koná především díky podpoře uměleckého prostoru Anis Gras. Právě jeho ředitelka Catherine Leconte letos propojí oba festivaly, když v Praze na Sněz tu žábu 11. května povede workshop o vedení otevřené kulturní instituce," uvedla Preslová.

Festival otevře 10. května francouzská konverzace pro začátečníky jako první část programů s názvem Ántré zaměřených na setkávání, vzdělávání a tvoření. Dalšími programovými liniemi bude Banket složený z francouzských inscenací a scénických skic nově přeložených francouzských textů a Degustace, blok věnovaný umělecké spolupráci různých žánrů i uměleckých aktivit na pomezí divadla. Festival se snaží postihnout žánrovou pestrost i tematickou různorodost. „Daří se nám budovat umělecké vazby i prosazovat podle našeho názoru obohacující francouzské texty do českých divadel nebo třeba do rozhlasu," uvedla ředitelka festivalu Preslová.

Mladý soubor Collectif OS'O přiveze činoherní inscenaci Shakespearových her režiséra Davida Czesienskiho. „Tematicky tvůrci pracují s motivem dluhu, na který nahlíží ve všech možných významech: od finanční krize Evropské unie až po napjaté emoce ve vztahu s prarodiči," sdělila šéfdramaturgyně festivalu Linda Dušková.

Vybraní čeští režiséři představí dva frankofonní dramatické texty, které byly poprvé přeloženy do češtiny. Jde o báseň Namaran Laury Tirandazové a komedii Průvodce sexuální výchovou pro nové tisíciletí Oliviera Sylvestreho. V programu se však nedostane na všechny texty vybrané v dramatické výzvě, protože grantová komise Hl. města Prahy poskytla nižší finanční podporu než loni. Kompletní program festivalu se nachází na www.sneztuzabu.cz.

Festival Na skok do Prahy prezentuje ve Francii české divadlo a drama. Do Francie pořadatelé pošlou oceňovanou inscenaci Deník zloděje divadelní společnosti Masopust a inscenaci Požitkáři realizovanou v Divadle Na Zábradlí. Z otevřené dramatické výzvy pak bylo vybráno pět dramatických textů českých autorů, které budou představeny francouzskými režiséry a herci.

Autor článku: ČTK: jir, gcm, mha