20.05.2020 21:20

Festival Sněz tu žábu představil frankofonní hry v unikátním online formátu a ocenil A studio Rubín

I přes zavřené hranice a divadelní sály proběhl šestý ročník festivalu francouzského divadla v Česku Sněz tu žábu. Autoři z Francie i Belgie byli tentokrát přítomní jen virtuálně, ale jejich poprvé do češtiny přeložené hry ožily v unikátním online provedení z Divadla NoD. Organizátoři také udělili Cenu Grenouille divadlu A studio Rubín za inscenaci Věci.

Čeští režiséři (Jiří Hajdyla, Jakub Čermák, Linda Dušková a Zuzana Burianová), kteří letos zpracovávali vybrané frankofonní texty, měli úplně nové zadání. „Dostali totiž za úkol nepřipravit je pro diváky v sále, ale pro pět kamer, které všechny scénické skici přenášely k divákům domů,“ vysvětlila ředitelka festivalu Natálie Preslová.

„Výsledkem této práce jsou čtyři originální formáty video-skic, ke kterým navíc každý režisér přistoupil výrazně odlišným způsobem - s využitím různých filmových postupů a speciálních efektů,“ uvedla. Všechny scénické skici nově přeložených textů jsou ještě týden po odvysílání dostupné na facebookových stránkách Sněz tu žábu. Aby se na ně mohli podívat další diváci, ale aby se s nimi mohli seznámit například i dramaturgové českých divadel. „Domníváme se totiž, že texty, které jsme vybrali v letošním roce, mají velký potenciál oslovit české publikum,“ řekla Preslová.

„Přišlo nám více než kdy jindy důležité nepřerušit mezinárodní komunikaci. Chceme zůstat v kontaktu s Francií a frankofonními zeměmi a pokračovat ve spolupráci, kterou jsme za šest let díky festivalu Sněz tu žábu a také našemu druhému festivalu Na skok do Prahy (festival českého divadla ve Francii) vybudovali,“ uvedla šéfdramaturgyně festivalu Linda Dušková. Autoři se tak sice nemohli festivalu zúčastnit osobně, ale byli přítomní online vysílání svých textů a přes videa odpovídali na otázky diváků.

Neformální video masterclass vedli belgický herec a dramatik Guillaume Kerbusch či francouzský režisér Joris Mathieu, který představil tvorbu a umělecké vize Théâtre Nouvelle Génération v Lyonu, jednoho z největších francouzských divadel zaměřených na mladé publikum. Jeho robotická inscenace Artefakt byla jediným bodem původně plánovaného programu, který se nemohl uskutečnit, do Prahy by ale měla dorazit na sedmý ročník Sněz tu žábu v roce 2021.

Organizátoři festivalu také každoročně udílí Cenu Grenouille s cílem podpořit pozoruhodné inscenace frankofonních předloh. Laureátem pro rok 2019 se stala inscenace A studia Rubín Věci. „Upoutala nás neokázalým způsobem, jakým se režisérce Evě Rysové a autorovi dramatizace Vojtěchu Bártovi podařilo zpřítomnit padesát let starou prózu Georgese Pereca a vytvořit z ní výpověď o generaci dnešních třicátníků. Vynikajícími tahouny jsou potom oba protagonisté, Julie Goetzová a Jan Grundman,“ vyzdvihl za festivalový tým překladatel Michal Zahálka.

www.sneztuzabu.cz

Autor článku: Ondřej Roubínek, foto: Niternosti