25.08.2021 18:51

Festival Tanec Praha pokračuje v září představením amerického choreografa Williama Forsytha

Festival Tanec Praha pokračuje po úvodní červnové části v září. Nabídne několik představení pod širým nebem, vrcholem letošního ročníku podle pořadatelů bude představení proslulého amerického choreografa Williama Forsytha. Pod názvem A Quiet Evening of Dance se skrývá kombinace baletu a hip hopu, která se odehraje 11. září v Hudebním divadle Karlín. ČTK o tom za pořadatele informovala Kateřina Marková.

Forsythe, který podle ředitelky Tance Praha Yvony Kreuzmannové společně s Jiřím Kyliánem a Ohadem Naharinem tvoří ikonickou trojici špičkových světových choreografů současného tance, se na festival vrací po 21 letech. Měl v Praze hostovat už loni, představení ale odsunula pandemie. „Jsme nadšeni, že nám dokázal dát termín v září. Dílo nastudoval se svými oblíbenými, vyzrálými tanečníky, kteří si dokáží vychutnat každý detail, nechybí mu tak vzácný pohybový humor," uvedla Kreuzmannová.

William Forsythe na choreografické taneční scéně působí přes 45 let. Jeho práce je uznávaná pro přeměnu baletní techniky z klasického repertoáru do umělecké formy dynamického 21. století. Narodil se v roce 1949 v New Yorku. Svou taneční kariéru započal na Floridě. V roce 1976 se stal rezidenčním choreografem ve Stuttgartském baletu. Od roku 1984 působil po 20 let jako šéf Frankfurtského baletu, který proslavil po celém světě.

V roce 2005 založil vlastní soubor The Forsythe Company, který řídil do roku 2015. Jeho nejnovější díla uvádí výhradně The Forsythe Company, zatímco ta předchozí se objevovala na repertoáru nejslavnějších baletních souborů světa, například Mariinsky Ballet, New York City Ballet a Paris Opera Ballet. Kromě tvorby choreografií je William Forsythe v současnosti profesorem tance a uměleckým poradcem na Choreographic Institute at the University of Southern California Glorya Kaufman School of Dance v Kalifornii.

Festival dál nabídne dvě premiéry, představení Silent Mob reagující na pandemická témata samoty versus sdílení a mezinárodní Open Air projekt ICARUS, ve kterém profesionálové spolupracují s teenagery. Uskuteční se také projekt Žižkov v pohybu. Program je na www.tanecpraha.cz.

Autor článku: ČTK: hrm, rdo