20.05.2021 15:23

Festival Tanec Praha začne 2. června a bude mít dvě části

Festival Tanec Praha se stejně jako loni uskuteční ve dvou částech. Slavnostní zahájení se odehraje 2. června a postará se o ně italská choreografka Silvia Gribaudiová, která uvede v divadle Ponec humorné dílo Graces. Zlatým hřebem červnového programu bude hostování řeckého choreografa Dimitrise Papaioannoua.

Na Nové scéně ND festival uvede jeho dílo Transverse Orientation hned po světové premiéře, a to 15., 16. a 17. června. Letní etapa festivalu se bude konat v Praze a dalších 21 obcích a potrvá do 1. července, řekla dnes novinářům zakladatelka a ředitelka festivalu Yvona Kreuzmannová.

„Neseme obrovská rizika spojená s nejistotou, zda bude vývoj situace příznivý, zda bude zvýšena kapacita indoor představení nad 50 procent, zda nenastanou problémy s příjezdem zahraničních umělců, ale jsme přesvědčeni, že to stojí za to. Historicky první hostování Dimitrise Papaioannoua nás v červnu svými nesmazatelnými obrazy, imaginací a odvahou jistě naladí na jinou notu, stejně jako skvělá energie a inteligentní humor Silvie Gribaudiové," doplnila.

Dimitris Papaioannou je původně výtvarník a ve svém silně vizuálním fyzickém díle klade otázky o podstatě člověka a směřování civilizace. Vystoupí na Nové scéně ND. „Dimitris Papaioannou patří k nejprogresivnějším a nejnápaditějším současným choreografům a mne velmi těší, že se můžeme podílet na jeho vůbec prvním vystoupení v Praze a v České republice, diváci se mají rozhodně na co těšit," doplnil Radim Vizváry, umělecký šéf Laterny magiky.

Zahraniční umělce v letní etapě festivalu doplní italský duet Harleking, který je mrazivou satirickou interpretací postavy Harlekýna zkoumající historické spojitosti mezi komunikací, násilím a mocí na bázi klasické komedie dell’arte.

Pořadatelé připravují také vystoupení domácích umělců v Praze i regionech, stejně jako loni se zaměří i na venkovní produkce. Chybět nebudou ani dvě premiéry v koprodukci festivalu i další program zahrnující výstavu v Zámku Troja, kterou vyústí projekt Dancing Museums, s nímž souvisí i Silent Mob české umělkyně Terezy Ondrové.

Řada projektů zapojuje i laiky různých věkových kategorií. Takovým dílem je Nibiru III – Loud Ring maďarských umělců pracujících s místními teenagery. Stejnou věkovou skupinu si vybrala Marie Gourdainová pro zářijovou premiéru Ikarus.

Druhá polovina festivalu v září přinese především představení Williama Forsytha A Quiet Evening of Dance, které je přesunuté z loňského roku. Představení, které vzniklo ve spolupráci s A Sadler's Wells London Production, se odehraje 11. září v Hudebním divadle Karlín.

https://tanecpraha.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, jw. foto: Transverse Orientation