09.05.2017 15:12

Festival tanečních filmů přivítá Tomera Heymanna

Hlavním hostem Festivalu tanečních filmů bude izraelský režisér Tomer Heymann, který uvede českou premiéru svého slavného dokumentárního snímku Mr. GAGA. Strhující portrét choreografa Ohada Naharina, uměleckého šéfa souboru Batsheva Dance Company, slavnostně festival zahájí ve čtvrtek ve 20:00 v kině Světozor. Heymann bude po projekci diskutovat s premiérovým publikem a druhý den povede na FAMU pro studenty i filmové zájemce z řad veřejnosti otevřený workshop. Vstup na toto mimořádné setkání s hvězdou současné světové dokumentární tvorby je zdarma.

Letošní 5. ročník FTF uvede i premiéru A Living Space, poetickou dokumentární sondu režiséra Jakuba Jahna do tvůrčí rezidence Wattermill režiséra Roberta Wilsona nebo portrét fenomenální tanečnice Shantaly Shivallingapa, která spolupracuje s choreografy současného tance, jako je Sidi Larbi Cherkaoui, Akram Khan nebo Pina Bausch, a přitom tvůrčím způsobem uchovává a kultivuje odkaz klasické indické tradice tance kuchipudi. (Shantala, režie Ezra Belotte-Cousineau, pátek 12. 5., 16.00).

Festivalový program kromě dlouhometrážních dokumentů uvede několik tematických bloků kratších snímků, jimiž diváky vždy provede zasvěcený kurátorský komentář. Tak například filmy v kolekci Urban dance films bude komentovat Lucie Plavcová aka Sweemo, redaktorka portálů zaměřených na street dance, organizátorka b-boyingových battlů a také aktivní tanečnice, členka legendární skupiny The Bronx Boys/Girls z New Yorku. Speciální kolekci Tanec. Móda. Film. věnovanou taneční prezentaci velkých módních značek a tvůrců bude komentovat Jakub Jahn, sám tvůrce fashion videí především pro české módní návrháře, jako je Liběna Rochová, Jakub Polanka a další.

Jako předehru festival nabídne veřejnou prezentaci filmů, které vznikly v rámci workshopu Tanec a kamera, jenž mentorsky vedl britský režisér David Hinton. Smyslem workshopu je podněcovat vznik domácích dance for camera, tanečních filmů, a propojovat taneční a filmovou komunitu.

Novým nástrojem, kterým Festival tanečních filmů usiluje o rozvoj české taneční kinematografie, se stala námětová soutěž MAYA, jejíž první ročník podpořil Kyliánův nadační fond vedený Natašou Novotnou. Svým poradním hlasem do rozhodování poroty, která pracovala ve složení Jana Návratová, Nataša Novotná, Petra Kašparová, Michal Caban a Jakub Jahn, zasáhl i Jiří Kylián. Vítězem prvního ročníku se stal námět Competitive Plasticity, předložený mladou režisérkou Máriou Júdovou. Cena, která představuje finanční částku 60 000,- je určena na realizaci vítězného námětu.

Organizátoři festivalu se rozhodli letos podpořit Nadační fond pro taneční kariéru, který pečuje o taneční profesionály, a věnují 30,- Kč z každé vstupenky na premiérové filmy Mr. GAGA a A Living Space ve prospěch nadačního fondu.

Festival tanečních filmů
11.
– 13. Května
Kino Světozor

www.tanecnifilmy.cz

Autor článku: Eliška Černá