19.09.2017 13:00

Fidlovačka uvede duchařskou komedii Mezi nebem a zemí

Premiéra duchařské komedie Pam Valentine Mezi nebem a zemí v režii Petra Hrušky bude 21. září první novinkou sezony 2017/2018 pražského Divadla Na Fidlovačce. Sezonu připravila umělecká šéfka Kateřina Dušková, která se funkce ujala letos v lednu.

Podle informací z dnešní tiskové konference se v inscenaci objeví Daniel Rous, Sandra Pogodová, David Hák, Lukáš Rous, Elizaveta Maximová, Martina Randová a Ludmila Molínová. Je příběhem novomanželů, kteří si pronajmou starý dům na zapadlém anglickém venkově. Kdysi patřil spisovateli Jackovi a jeho ženě Susie, kteří jej "obývají" i po tragické smrti. Snaží se vypudit jakékoliv nájemníky, seč jim jejich astrální síly a smysl pro ironický humor stačí. Noví obyvatelé jim jsou však sympatičtí, a tak jim v nelehké životní situaci pomáhají.

Režisér Hruška se už s duchařskou komedií potkal v Mladé Boleslavi. „Do té doby jsem si vůbec neuvědomoval, jak je složité inscenovat podobné texty. Mnohé ze situací se musí v podstatě zkoušet dvakrát. Jednou se živými postavami a podruhé s duchy. Pak se hledá postup, jak to synchronizovat. Zvýšené nároky na soustředění a koncentraci klade i to, že živá postava nesmí na ducha reagovat, pokud to není záměr inscenátorů," vysvětlil.

Repertoár Fidlovačky dále obohatí začátkem prosince muzikál Ženy na pokraji nervového zhroucení v režii Kateřiny Duškové, který podle slavného filmu Pedra Almodóvara vytvořili Jeffrey Lane a David Yazbek. V komediálním stylu bude sezona pokračovat v únoru díky klasické konverzační komedii Paroháči Eugéna Labiche v úpravě v režii Ivana Krejčího a hrou o nevěře a umění lhát Pravda od současného francouzského dramatika Floriana Zellera. Premiéra bude v polovině dubna 2018 v režii Mikoláše Tyce. V příští sezoně uvedeme například dramatizaci úspěšného románu amerického spisovatele Davida Ebershoffa Dánská dívka," řekla Dušková ČTK.

Proměna čeká Komorní Fidlovačku, která směřuje na mladého diváka a chystá řadu netradičních projektů. Bude mezi nimi komorní drama Návštěvník Erika Emmanuela Schmitta, který v něm přibližuje příběh psychoanalytika Sigmunda Freuda, projekt pro budoucí maturanty Ne... Hra! Ju?, diskusní pořady či koncerty členů souboru nuselské scény.

Závěr minulé sezony poznamenal odchod Elišky Balzerové. Jen několik dnů po premiéře muzikálu Sugar se 31. května rozhodla ukončit působení na této scéně, u jejíhož obrození v 90. letech stála. Z repertoáru kvůli tomu zmizely inscenace Dohazovačka, Tři holky jako květ a Až naprší a uschne. Další její role byly přeobsazeny, například v muzikálu Sugar hraje Sweet Sue Jana Švandová. Monodrama Můj báječný rozvod, které mělo v jejím podání přes 700 repríz, uvádí po celé ČR; v Praze se objeví v divadle Studio Dva.

http://www.fidlovacka.cz/

Autor článku: ČTK: bor, mha