04.12.2017 11:11

Fidlovačka uvede muzikál na motivy filmu Pedra Almodóvara

Premiéru muzikálu Ženy na pokraji nervového zhroucení na motivy stejnojmenného filmu Pedra Almodóvara uvede 7. prosince pražské Divadlo na Fidlovačce. Na jevišti se objeví v režii umělecké šéfky Kateřiny Duškové. Atmosféru Madridu konce 80. let minulého století přiblíží herecké, pěvecké a taneční výkony Pavly Tomicové, Ivy Pazderkové, Petra Stacha, Natálie Drabiščákové, Lukáše Vlčka, Lukáše Pečenky, Heleny Karochové či Martiny Randové.

„Na naše jeviště vtrhnou v příběhu o ženách a mužích a jejich vzájemném trápení barvy, temperament, humor a vášeň. Jde o kombinaci romantiky a humoru, silných postav a nádherných melodií. Ne nadarmo britský deník The Guardian tvrdí, že jde o jedno z nejsilnějších a nejoblíbenějších představení londýnského West Endu poslední doby," uvedla režisérka na dnešním setkání s novináři.

Podle ní jde o muzikál, který je kromě dobrých písní plný silných situací. „Je tragikomický a dojemný, na pomezí romance, grotesky a trošku i thrilleru. S nadhledem vypráví o ženském světě, dává ženám šanci nebrat se až tak příliš vážně. Je o naději, kterou si člověk musí udržet v každé životní situaci," řekla režisérka ČTK. Almodóvarův film se jí zdá být temnější. Dotýká se hlubin duše více než muzikál, který akcentuje spíše nadsázku a odstup. „Ale v obou případech jasně vystupuje úžasné poselství: neztrácej naději, protože zítra můžou být věci jinak," dodala Dušková.

Autory muzikálové adaptace na motivy filmu z roku 1988 jsou David Yazbek (Do naha!) a Jeffrey Lane (Špinaví, prohnilí lumpové). Českou premiéru měla loni v dubnu v Chebu, v premiéře ho v polovině prosince uvede Městské divadlo Brno a nastudují ho i v Liberci. Na nuselské scéně režisérka s dramaturgyní Kateřinou Jonášovou ke spolupráci přizvaly Pavla Kocycha (scéna), Darka Krále (hudební nastudování), Tomáše Kyptu (kostýmy) a Ivanu Hannichovou (choreografie).

„Vždycky bylo mým snem pracovat s ženskou režisérkou, protože to je úplně jiné. Ale povedlo se mi to asi jen dvakrát v životě. A tahle hra je především o ženském světě, takže si v tom můžeme společně notovat," uvedla Tomicová, která se v muzikálu objeví poprvé. „Je zde spousta situací, kterým se zasmějete, protože se s nimi ztotožníte. Moje hrdinka je také herečka, která toho hodně prožila. Nikdy ale nepřestala věřit v lásku a dobrý konec. I když se hroutí, dokáže z toho vždycky najít cestu ven," řekla ČTK Pazderková.

„Ženy na pokraji nervového zhroucení jsou mým klíčovým filmem. Prosvištěly světem a odemkly mi k němu dveře. Aktuálně existují dvě muzikálové adaptace a italská divadelní verze. Je to pořád velmi živoucí film," uvedl španělský filmař v jednom z rozhovorů.

http://www.fidlovacka.cz/

Autor článku: ČTK