05.05.2017 11:27

Footsbarn Travelling Theatre hostem ve Švandově divadle

19. a 20. června uvede Švandovo divadlo čtyři představení francouzsko-anglického divadelního souboru Footsbarn Travelling Theatre.

Footsbarn Travelling Theatre je mezinárodní a multidisciplinární divadelní společnost se sídlem ve Francii. Inscenace prezentované po celém světě na různých místech (ve stanu, v interiéru, venku nebo v ulicích) prolamují svým pojetím jazykové bariéry za užití masek, hudby, loutek, barevných kostýmů a  cirkusového stylu.

Ve Švandově divadle uvede společnost ve francouzském jazyce 19. června dopolední představení Oslava Shakespeara pro frankofonní gymnázia. Tato inscenace zábavnou formou představí studentům autora Alžbětinské doby. Ve večerních hodinách pak uvede ve francouzském jazyce po celém světe velmi známý titul a českému publiku titul velmi blízký – vlastní adaptaci slavného románu Přelet nad kukaččím hnízdem pod názvem Kukaččí hnízdo. Francouzská představení jsou zařazena do festivalu organizovaného Francouzsko – českou obchodní komorou Týden Francie, který se koná pod záštitou Francouzského velvyslance Rolanda Galharaguea. Společnost sídlící ve francouzském Maillet, ale vznikla v jihoanglickém Corwallu – představení se tedy následující den 20. června odehrají v anglickém jazyce.

Footsbarn Travelling Theatre uvedl za svých čtyřicet pět let existence více než 60 inscenací na šesti kontinentech. Tato kočovná společnost se tak v průběhu své existence stala multinárodním společenstvím. Vznik společnosti se datuje rokem 1971 v Cornwallu ve Velké Británii. První inscenace vznikaly ve stodole (barn) náležící rodině Foot. Původní název Foot´s barn – Footova stodola byl časem upraven na celistvé Footsbarn. V roce 1984 opustila společnost rodnou Anglii. Začala tak novou etapu – téměř deset let pouze kočování světem, naplněnou mnoha úspěchy u publika (Irsko, Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Portugalsko, Švýcarsko, Austrálie, Rakousko, Belgie, SSSR, ČSR, Kolumbie, Tunis, Polsko, Kostarika, Indie, Afrika.... Hráli na tak prestižních místech jako jsou královské zahrady v Dublinu, Tuilerské zahrady v Paříži nebo londýnský Globe). Roku 1991 pak společnost zakoupila starý opuštěný statek přímo v srdci Francie zvaný La Chaussée. Zrestaurován a vybaven přímo členy společnosti se statek stal „domovem“ i dalším divadelním kočovným společnostem. Stejně tak je plně využíván pro mezinárodní stáže všech divadelních odvětví vedených jak členy společnosti či přáteli získaných během putování. I čtyřicet pět let po svém vzniku společnost i nadále kočuje. Tým neustále vyvíjí nové projekty se stejnou energií jako na počátku. Vše žene kupředu touha nechat publikum snít sen.

Společnost se do České republiky vrací po 6 letech. Poprvé navštívila hlavní město v roce 1989 v rámci mezinárodního divadelního festivalu Mir Caravane, kde se spřátelila s brněnským Divadlem Husa na provázku. Na jeho pozvání pak odehrála v roce 2001 sérii 5 představení adaptace Gogolova Revizora ve vlastním šapitó v brněnském parku Lužánky. Poslední návštěva České republiky byla účast na mezinárodním divadelním festivalu Divadelní svět Brno v roce 2011 s představením Muž, který se směje, které odehráli ve velkém sále brněnského Divadla Husa na provázku.

Tentokrát tedy představí ve Švandově divadle představení pro školy Oslava Shakespeara – Cesta ve společnosti Williama Shakespeara a večerní představení Kukaččí hnízdo - volná adaptace dle románu Kena Keseye.

„Footsbarn je divadelní festival sám o sobě, úžasně eklektická směs stylů a vlivů, národností a kultur, vše promícháno do bezproblémové tekutiny přívalu čistého divadla.“ Irish Times, Fintan O'Toole
"Příjezd Footsbarnů do jakéhokoliv města je už sám o sobě událostí, neboť vytváří barevnou cirkusovou atmosféru a rozruch všude, kam jdou." Graeme Farrow, Artistic Director, Wales Millennium Centre

Dopolední představení od 11.00
pondělí 19. června ve francouzštině
úterý 20. června v angličtině

Shakespeare Celebration
Inscenace složená z divadelních her W. Shakespeara: Romeo a Julie, Hamlet, Richard III., Macbeth, Jindřich IV., Sen noci svatojánské a Sonet č II. v provedení uznávaného kočovného divadla z Francie.
velký sál | v angličtině | ve francoužštině|90 minut

Večerní představení od 19.00
pondělí 19. června ve francouzštině s ČJ titulky
úterý 20. června v angličtině s ČJ titulky

Nid de Coucou - Kukaččí hnízdo - Cuckoo's Nest
Volná adaptace dle románu Kena Keseyho. Směsice humoru, zpěvu, poezie, loutkářství, fyzického divadla a pantomimy v podání uznávaného kočovného divadla z Francie.
velký sál | české titulky | 100 minut

www.svandovodivadlo.cz

Autor článku: Eva Šojdelová