29.07.2009 00:00

Fotografické portréty loutek Divadla Alfa v Izraeli

Od středy 22. července jsou v izraelském Tel Avivu, městské části Holón v rámci mezinárodního festivalu vystaveny fotografické portréty loutek Divadla Alfa, jejichž autorem je Jan Rauner. Výstava měla premiéru při loňské Skupově Plzni (vernisáž 16. 6. 2008 v Mázhausu radnice).

Výstava s názvem Podoby dřeva zobrazuje detailní fotografie hlaviček loutek, vytvořených v minulých letech pro původní inscenace Divadla Alfa. Fotografie byly pořizovány nejprve pro dokumentační účely, později si ale vedoucí dílen Divadla Alfa výtvarník Jan Rauner všiml, že v detailu se daří zachytit velmi zajímavý pohled na do tváře marionet.

Vznikla tak zcela originální výstava, která při své premiéře na loňské Skupově Plzni zaujala izraelské organizátory natolik, že se rozhodli pozvat ji na svůj festival ve městě Holón (součást Tel Avivu) (www.puppetcenter.co.il).

Návštěvníci v Izraeli uvidí portréty loutek z inscenací divadla Alfa od různých scénografů a výtvarníků, kteří s Alfou spolupracují (Ivan Nesveda, Irena Marečková, Jaroslav Milfajt, Pavel Kalfus, a další).

Výstava se uskutečňuje za finanční podpory Institutu umění - Divadelního ústavu a je součástí projektu Česko – izraelská divadelní sezóna 2009.

Výstava je opravdu neobvyklá, v minulosti jsme v zahraničí vystavovali často, ale vždy jen samotné loutky a nikdy jejich fotografie,“ vysvětluje ředitel Divadla Alfa Tomáš Froyda. „V Plzni měly fotografické portréty marionet velký úspěch a věřím, že reakce návštěvníků výstavy v Izraeli bude podobná.“

Divadlo Alfa patří mezi nejúspěšnější české profesionální soubory hrající nejen pro děti a mládež. Na svém kontě má řadu cen z mezinárodních i tuzemských přehlídek, o oblibě divadla svědčí vyprodaná představení na domovské scéně v Plzni a časté hostování doma i v zahraničí. V sezóně 2008 – 2009 Alfa představila divákům čtyři premiéry: poetickou klauniádu „Taková a maková“, netradiční pohádku „Kilo jablek pro krále“, hru pro nejmenší děti „Hrnečku vař!“ a v závěru sezóny dramatizaci skvělého Vančurova románu „Rozmarné léto“.


Zdroj: d.vitova@volny.cz

Autor článku: redakce