15.02.2018 14:43

Francouzské mušketýrky z Groupe Bekkrell v březnu do Prahy přivezou špičkovou akrobacii

Multižánrový prostor Jatka78 se v každém ohledu snaží o nabourávání stereotypů a překonávání hranic. Že je fyzicky náročný nový cirkus disciplínou jen pro muže? Soubor Groupe Bekkrell, který se skládá výhradně z ženských artistek, vás s grácií sobě vlastní přesvědčí o opaku! Čtyři odvážné mušketýrky přivezou francouzský šarm na Jatka78 již 1. března a vystoupí celkem ve třech představeních.

Foneticky přepsané jméno francouzského vědce Henriho Becquerela, který objevil radioaktivitu, dává tušit, že Bekkrell efekt je představením, které bude neméně třaskavé, než vědecký objev ze sklonku 19. století. Na rozdíl od radioaktivity vám však od těchto mrštných div žádné vedlejší nežádoucí účinky nehrozí!

Groupe Bekkrell, v jejímž jádru stojí čtyři odvážné a hbité ženy, si jako předlohu pro svoji tvorbu skutečně vzaly fascinující radioaktivitu. Hledají tak nestabilitu nejen ve formě, ale i vztazích. Díky tomu můžete být svědky nezvykle dynamického vystoupení, při němž budete s napětím zatajovat dech. Jedinečná akrobacie v podání Groupe Bekkrell si přitom vystačí až s elementárními doprovodnými prvky jako jsou kabely, lana a provazy a také trocha tajemného dýmu. Z něho jako neohrožené novodobé amazonky vystupují (a levitují) čtyři ženy.

Fanny Alvarez (v Praze ji bude alternovat Chloé Derrouaz), Sarah Cosset, Océane Pelpel a Fanny Sintès se poprvé setkaly v roce 2009 v CNAC (Národním centru cirkusových umění ve Francii). Zanedlouho poté vzniklo dvacet minut svébytného umění, které se o šest let později stalo základem pro jejich další vzrušující výpravu zákoutími společné tvorby. A tak vznikl jedinečný efekt. Bekkrell efekt!

Zahraniční kritiky vystoupení těchto Francouzek připodobňují k řádění nespoutaných riot-grrrls, které umí kombinovat sílu punku se vzrušující akrobacií a okořenit je vhodně naplánovanými komickými scénami (TheatreNews.com). Představení mělo premiéru v březnu 2015 a Praha bude další ze světových metropolí, která bude mít možnost tuto jedinečnou show zhlédnout.

Groupe Bekkrell jsou po Thomasi Moncktonovi & Circu Aero druhým zahraničním souborem, který letos na Jatkách vystoupí. Následovat budou živelní Cie Circoncentrique, vyznavači montypythonovského humoru 100% Circus nebo věhlasní artisté z daleké Austrálie Gravity & Other Myths. Těšit se můžete i na unikátní divadlo masek Familie FLÖZ, které po loňském mimořádném zájmu vystoupí na Jatkách78 hned šestkrát.

www.jatka78.cz

 

Autor článku: Zuzana Hošková