19.03.2010 00:00

Geisslers Hofcomoedianten: LAKOMEC

Premiéra: 28.3. v 19,30 v Žižkovském divadle Járy Cimrmana

Reprízy: 6.4. v 19,00 a 7.5. v 19,00 tamtéž

S nejnovější verzí Moliérova Lakomce přichází divadlo Geisslers Hofcomoedianten s domovskou scénou v Kuksu, složené z mladých profesionálních herců pražských divadel.

Tento soubor se již několik let věnuje inscenování zapomenutých, nově objevených, ale i klasických barokních textů. U nás dlouho opomíjenou efektní barokní kulturu chápe jako velmi inspirující a opět aktuální. Rozhodně k baroku nepřistupuje pietně a nesnaží se ho rekonstruovat, ale vytvořit z barokní předlohy současné a hlavně zábavné a něco sdělující divadlo. Geisslers Hofcomoedianten obdrželi za svoje inscenace již řadu ocenění na nejrůznějších festivalech nejen v Čechách, ale i v zahraničí (Rakousko, Itálie, Maďarsko, Polsko).

Ve své nejnovější inscenaci se rozhodli pro snad nejklasičtější a nejznámější ze všech divadelních textů – Lakomce. A ani tentokrát nezůstalo u pouhé rekonstrukce, ale mezi původní Moliérovy komediální inspirace přidali ještě inspiraci další, kterou Moliére ještě nemohl znát – grotesku a muzikál! Žánry, rozvinuté až během 20. století. Proto se tedy Lakomec v podání Geisslers Hofcomoedianten odehrává v době, kdy byla groteska (zejména filmová) na vrcholu a všude kraloval swing a organizovaný zločin! Moliérův Lakomec žije totiž v každé době – jen přestává být tolik osamocený!

Zdroj: katerina.bohadlova@gmail.com

Autor článku: Informace z divadel