05.02.2019 14:38

HaDivadlo hraje i pro děti: O Josefíně včelce a její křehké dušence

Do Brna se po několika letech jako autorka vrací bývalá herečka HaDivadla Vanda Kavková, která pod svou uměleckou platformou Plešatý králíček na místní scéně uvede v premiéře pohádku O Josefíně včelce a její křehké dušence. Hmyzí roadmovie pro děti od 5 let. Pro všechny, co mají rádi květiny a stromy a taky čisté domy! Poetická groteska o malé včelí královně Josefíně, která se spolu s kudlankou Coco vydává on the road! Cíl je jasný! Hmyzí producent Andy a Země zaslíbená! V neděli 10. 2. od 14.00 a 17.00 na Studiu HaDivadla v Alfa pasáži.

Co autorku k vytvoření pohádky vedlo?

„S mužem a dcerou Josefínou jsme se přestěhovali do malé moravské vesnice, kde máme zahradu, záhony a včely. Pro mě se tímto otevřel jeden fascinující nekonečný vesmír – svět, kterému se snažím porozumět a milovat jej. Učím se nejen od těch úžasných skromných a pokorných obyčejných lidí, ale především od dcery a od včel. A samozřejmě vnímám kolem sebe i to všechno méně ideální. Včely jsou harmonickým společenstvím. Fungují jako celek a zároveň se nebojí individualit. A to je úžasné. Opakem tohoto přirozeného společenství je dav, který individualitu potírá a je lehce manipulovatelný – kýmkoliv. Myslím, že je důležité hrát o aktuálních společenských tématech i pro děti. Nenapadá mě vlastně v tuto chvíli nikdo, kdo by byl jako divák pro mě osobně důležitější.“

Autorka: Vanda Kavková
Režie: Vanda Kavková a Daniela Evjáková
Hudba: Mario Buzzi
Loutky: Bio Masha
Výtvarná spolupráce: Jana Omelková
Svítí a zvučí: Adam Gazárek
Režijní, loutkářská a dramaturgická supervize: Daniela Evjáková
Hrají: Včelka Josefína, Kudlanka Coco, Pakobylka Justýna, Vanda Kavková a další

Premiéra 10. února 2019

Autor článku: Anna Stránská

HaDivadlo hraje i pro děti: O Josefíně včelce a její křehké dušence

Inscenace

19.08.2019

Soubor Tygr v tísni uspořádá na začátku nové divadelní sezony opět sérii divadelních představení z cyklu Antická štvanice

Společnost Tygr v tísni uspořádá na začátku nové divadelní sezony opět sérii divadelních představení v plenéru na pražském ostrově Štvanice. Série večerů nazvaná Antická štvanice se už počtvrté zaměří na některé z antických dramat či her s antickým námětem v koprodukci se stálými soubory, které na scéně nazvané Vila Štvanice vystupují. Letos se bude uvádět autorský text Marie Novákové Plodnost! Mír! A Bohatství!

19.08.2019

Na Putinovy agenty zaostří divadelní soubor Temporary Collective

Mrazivou inscenaci na pomezí divadla a filmu s názvem Putinovi agenti připravuje na začátek října divadelní soubor Temporary Collective. Soubor, který se v čele s režisérkou Petrou Tejnorovou věnuje vždy aktuálním společenským tématům, má tentokrát v hledáčku ruské tajné služby. Inscenace volně vychází ze stejnojmenné knihy Ondřeje Kundry a je založena na jedinečném výzkumu ruského vlivu samotných tvůrců.

16.08.2019

OLDstars uvedou monodrama o Jidášovi v české premiéře

Počátkem září uvede umělecká skupina OLDstars v bytovém divadle H2O ve Vršovicích v české premiéře monodrama Jidáš nizozemské dramatičky Lot Vekemans (do češtiny přeloženo Jitkou Jílkovou). V hlavní a jediné roli se představí čerstvý absolvent DAMU Petr Jeřábek pod režijním vedením Matyáše Řezníčka.