23.12.2016 10:20

HaDivadlo uvede na Štědrý večer Rybovu mši v brněnské pasáži Alfa

Originální zpracování České mše vánoční Jana Jakuba Ryby nachystalo letos na Štědrý den brněnské HaDivadlo společně s kavárníkem Romanem Švandou a jeho přáteli. Akce se uskuteční už podesáté v brněnské pasáži Alfa od 22:00, řekl ČTK hlavní organizátor Roman Švanda.

„Původně jsme Rybovu mši chtěli připravit jen pro pár kamarádů a letos pořádáme již desátý ročník. Nečekal jsem, že bude mít takový ohlas," řekl ČTK Švanda. Vstup je volný, obvykle na akci chodí kolem 400 diváků.
Kromě herců HaDivadla se na uvedení mše podílí také přátelé souboru. Představí se tedy jak profesionálové, tak amatéři. Dirigentem mše je Joel Hána, zpívat mají mimo jiných Marika Žáková, Vladimír Richter, Lucie Karafiátová, Aleš Procházka nebo člen pěveckého souboru Národního divadla v Brně Martin Kotulan.
Atmosféra mše bývá jiná než na Rybově mši v českých kostelech. Diváci jednotlivé oddíly mše oceňují potleskem a v prvorepublikové pasáži nepanuje úplné ticho. Organizátoři každoročně zvou také hudební skupinu, která vystoupí před zahájením samotné mše. Organizátoři zatím tají, která skupina vystoupí letos. Celá mše je pojata v tradičním duchu podle Rybovy předlohy.

Skladba venkovského kantora Jana Jakuba Ryby je už více než 200 let jedním ze symbolů českých Vánoc. Poprvé ji uvedli v kostelíku v Rožmitálu pod Třemšínem v roce 1796. Mši se podobá spíše strukturou než obsahem. Zhudebňuje příběh o narození Krista v pastorálním duchu a přenáší jej do českého prostředí.

http://www.hadivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: cer, sd