08.02.2008 00:00

Havel dostal cenu v USA

(Malé zprávy z Aura-Pontu)

BALTIMORE „No. 1 for The Year on Stage" neboli divadelní počin roku 2007. Tak označil baltimorský týdeník City Paper hru Václava Havla Ztížená možnost soustředění, kterou v rámci festivalu dramatikových her ve Spojených státech nastudoval newyorský soubor True Comedy Theatre Company.

Týdeník označil Havlův kus z roku 1968 za „nejlepší divadelní hru, jaká byla v Baltimore k vidění za rok 2007". Přitom Baltimore patří k významným divadelním centrům, kde hrají a hostují soubory, které mají obrovské dotace a vysokou úroveň.

V článku věnovaném shrnutí divadelní sezony píše autor John Barry o tom, že „hra zůstává pozoruhodně svěží, dvě a půl hodiny trvající inscenace uplyne jako nic a člověk by chtěl ještě". Chválí také nový překlad, jehož autorem je Štěpán Šimek, profesor na univerzitě v Portlandu a jeden z autorizovaných překladatelů Havlova díla do angličtiny.

Václav Havel na zprávu o ocenění reagoval s potěšením. „Pokud mé hry vzbudí tu a tam zájem či úspěch, tak se z toho samozřejmě raduji," vzkázal Lidovým novinám. Ztížená možnost soustředění patří k nejméně hraným textům Václava Havla a je jeho v pořadí třetí hrou. Líčí situaci muže, který se neumí rozhodnout mezi manželkou a milenkou. Jde tu o stav člověka, jehož mysl ztrácí schopnost koncepčně o něco usilovat, ba vůbec se orientovat v čase. Hru nastudoval v roce jejího vzniku režisér Václav Hudeček v Divadle Na zábradlí a na téže jeviště se text vrátil v roce 1997 v režii Andreje Kroba a s Jiřím Ornestem v hlavní roli.

Ocenění v Baltimoru je po nedávném vydání Havlovy nové hry Odcházení, která byla hodnocena velmi pozitivně, dalším úspěchem exprezidenta jako dramatika.

Zdroj: Aura-Pont

Autor článku: redakce