25.11.2015 11:59

Hlavní hvězdou LeDní Letné, Vánočního speciálu Letní Letné, se stane francouzský akrobatický soubor Akoreacro

Hlavní hvězdou druhého ročníku festivalu LeDní Letná, Vánočního speciálu Mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná, se stane francouzský akrobatický soubor Akoreacro. Ve svém vytápěném šapitó uvede celkem patnáctkrát představení Klaxon, které spojuje vrcholnou - v mnoha ohledech překvapivou - akrobacii s živou hudbou. Na jevišti se střídá šest akrobatů a pět hudebníků, aby s obrovskou energií, v neustávajícím frenetickém rytmu vytvářeli zábavné, lehce surreálné, od počátku do konce působivé představení. LeDní Letná proběhne na pražském holešovickém Výstavišti od 3. do 31. prosince 2015 a kromě souboru Akoreacro bude k hlavním lákadlům patřit český soubor Losers Cirque Company, který nabídne dvě úspěšná tanečně-akrobatická představení: Walls & Handbags, které bylo po premiéře na letošní Letní Letné beznadějně vyprodané, a loňské, rovněž nadšeně přijaté, představení The Loser(s). Na LeDní Letné si přijdou na své i rodiče s dětmi díky víkendovému programu s pohádkami, koledami a vánočními výtvarnými workshopy. LeDní Letná proběhne v rámci akce Advent na Výstavišti a kromě dvou vytápěných šapitó zde návštěvníci najdou kavárnu i bar. 

Je to poprvé, co v rámci LeDní Letné přivážíme do Prahy zahraniční soubor,” zdůrazňuje ředitel festivalu Jiří Turek. Představení Klaxon se odehrává v atmosféře, kde se obyčejné věci proměňují ve věci magické, kde se nelze divit, když se piáno pomátne, krotitel dá zvířatům svobodu, kde zvuk překypuje údernou energií. Představení kombinuje časem prověřené techniky cirkusového řemesla se soudobými přístupy a výzvami. Precizní akrobacie se mísí s neobvyklou invencí, fantazie prolíná realitou. “Jde o alchymii hudby a akrobacie. Za doprovodu původní hudby plné vypointovaných kontrastů se všichni vydáme na nepravděpodobné putování, kde fantazie a realita umělcova života jsou jedno a totéž,” doplňuje Jiří Turek. „Akrobacie je tajemstvím úspěchu představení Klaxon. Je tak neotřelá a neočekávaná, přirozeně plyne z kolektivních scén a navíc je divákům dopřáno nechat se v pravidelných intervalech ukolébat, aby je akrobatická bravura vždy znovu, a o to víc, překvapila,“ napsala v recenzi představení Anne-Christine Tinel. „Jedna scéna střídá druhou ve frenetickém rytmu, od začátku do konce bez jediné prodlevy, člověk aby vůbec stihl otáčet hlavou za vší tou krásou. Dech se tají, člověk se třese, zažívá okamžiky změněného vědomí, opilý radostí se potácí mezi úsměvy a hlasitým smíchem, které se nekontrolovaně derou na povrch, jako tomu jindy bývá u slz,“ popsal představení časopis L'Echo.

Představení Walls & Handbags, které mělo premiéru na letošní Letní Letné s obrovským diváckým i kritickým ohlasem, vzniklo ve spolupráci souboru Losers Cirque Company, režisérky a choreografky Jany Burkiewiczové a režijního tandemu SKUTRDivadelní tanečně-akrobatická podívaná se inspirovala městským světem zdí a domů. „Kdesi ve městě na dvoře bloku domů stojí zeď. Je výzvou, zkouškou odvahy, ale i podnětem k imaginaci. A také je tu zavazadlo, ve kterém se skrývá naše dětství, naše někdejší přání. Kdysi jsme je tam zabalili. Malý chlapec a pětice dospělých mužů se vrací na dvůr s taškou v ruce, aby opět snili své klukovské fantazie. Za zdí totiž může být celý svět. Stačí ji přelézt nebo na ni vylézt a pohlédnout na město z ptačí perspektivy,” uvádí tvůrci. Tvůrci obdrželi za představení nominaci na Cenu Divadelních novin v kategorii Taneční a pohybové divadlo.

Tanečně-akrobatický projekt The Loser(s) uvedl soubor Losers Cirque Company v premiéře na Letní Letné 2014. Okamžitě se představení stalo hitem, který má soubor na programu až dosud. Ke spolupráci přizvali tvůrci v tomto případě uznávaného choreografa Jarka Cemerka. Podle tvůrců je představení s několika akrobaty a dvěma tanečnicemi současnou reflexí faktu, že v dnešním zrychleném tempu společnosti mnoho lidí ztrácí svoji osobnost a vizi svého jak soukromého tak partnerského života. Chce si klást otázku, kde se nalézají naše hranice, kdo je naším vzorem, láskou a partnerem.

www.letniletna.cz 

Autor článku: Jiří Sedlák

Hlavní hvězdou LeDní Letné, Vánočního speciálu Letní Letné, se stane francouzský akrobatický soubor Akoreacro