12.09.2022 09:40

Hledání domova na festivalu …příští vlna/next wave…

Za dva týdny – ve středu 21. září − začíná již 29. ročník festivalu …příští vlna/next wave…, tentokrát s mottem Mezi Čechy domov můj. Letošní setkání divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy se bude konat ve dvou městech – v Praze ve dnech 21. až 28. září a v Brně od 7. do 9. října. V rámci festivalu bude uvedeno osm nových projektů a přes čtyřicet představení, nebudou chybět ani dvě debaty – o undergroundu a angažovaném divadle.

Motto si pořadatelé festivalu vypůjčili z Tylovy Fidlovačky, odkazují tak na českou hymnu a národní hrdost, mírně ho ironizují použitými cibulákovými vzory letošního vizuálu. Motiv domova, který máme, ztrácíme, znovunalézáme i nabízíme, prochází mnohými projekty – ať už poeticky, satiricky, anarchisticky či apelativně.

„I letos uvedeme projekty na ne-divadelních místech, respektive v prostorech a objektech, které mají či měly jinou primární funkci. Dokumentární performance s názvem Hranice. Co chtějí? Co chceme? vypráví o dění u bělorusko-polských hranic, proto jsme ji umístili na veřejné prostranství, kde dennodenně procházejí a střetávají se lidé různých vyznání a názorů. Uvidíte také intimní představení Nidos a Moetivi Karavan ve dvou obytných karavanech, které zaparkujeme na náplavce, či Kabinet přátelství a naděje ve stanu, který postavíme ve foyer divadla Komedie. Začátek projektu Language barrier equal, jejž vytvořili čeští a ukrajinští studenti, se bude odehrávat v pražské a brněnské pasáži, důležitý je totiž pohyb více lidí či určitá nehostinnost a neintimita prostředí, aby pak performeři a diváci mohli společně prožít setkání u kávy,“ přibližuje netradiční festivalová místa kurátorka festivalu Lenka Dombrovská.

Na Nextce samozřejmě nemohou chybět divadelní projekty progresivní formy a aktuálních témat. O paměti a rodině bude vyprávět Spielraum Kollektiv v projektu Odkaz, což je subjektivní konfrontace Lindy Straub s audiovizuálními nahrávkami příslušníků tří generací její rodiny. Mladí tvůrci z Dočasné Company artikulují environmentální úzkost v pohybové inscenaci Our Land We Plant. Participativní performance a muzeální expozice Anety Fodorové s názvem Očitá svědectví bude na festivalu uvedena ve dvou blocích, jelikož se nejprve diváci stanou spoluúčastníky představení a poté budou moci sledovat, jak se jejich přítomnost stala exponátem. Bratislavský nezávislý soubor Uhol_92 si v inscenaci s živou hudbou Isobutane klade otázku, která nesnesitelně rezonuje právě v těchto týdnech a měsících: „Jak lehko se z ponížených stanou krvelační“?

Také letos budou uděleny Pocty za alternativní umění, slavnostní večer budou tentokrát uvádět umělci z queer platformy PiNKBUS a mezi poctěnými se zaskví underground. Snad dojdeme vzájemnému pochopení, jelikož obě skupiny se zasazovaly a zasazují o upřímnější svět. Před udílením Poct bude mít v prostorách divadla Komedie koncert Vratislav Brabenec a uskupení Pal-Post Unit.

Více informací naleznete na stránkách: www.nextwave.cz

Autor článku: Anna Černá