10.05.2017 11:10

Horácké divadlo chystá premiéru Strindbergova dramatu Hra snů

Horácké divadlo v Jihlavě chystá premiéru fantaskního dramatu Augusta Stringberga Hra snů. S herci ji připravuje hostující režisér Zbyněk Srba, jenž je společně s dramaturgyní Barborou Jandovou také autorem divadelní úpravy. Hra snů bude devátou premiérou současné 77. sezóny Horáckého divadla. Celý Srbův tvůrčí tým spolupracuje s Horáckým divadlem poprvé. ČTK to řekla mluvčí divadla Mirka Kvíčalová.

Chystaná inscenace vychází z překladu Josefa Vohryzka. Autorem scény je Petr Kastner, kostýmy navrhla Kateřina Hájková. Hudbu k představení složil Vladimír Franz, choreografkou je Hana Halberstadt. V roli dcery boha Indry Agnes se divákům představí Tereza Otavová, postavu Důstojníka režisér svěřil Stanislavu Gerstnerovi.

Hra snů je podle Jandové fantaskní hrou, která svou mnohovrstevnatostí zasahuje všechny lidské smysly. Je zvláštní také svou strukturou a kompozicí - má logiku snu, obrazy, situace a postavy se prolínají a vynořují jakoby ze vzpomínek a z podvědomí. „Má být završením sezóny, ve které zkoumáme náš svět a sami sebe různými 'pohledy odjinud'. Překračujeme hranice klasického dramatu a na náš lidský úděl se díváme opravdu odjinud - očima dcery boha Indry," uvedla Jandová.

Hra snů patří k nejznámějším Strindbergovým dramatům, i když pro svou náročnost ne právě často uváděným. Českou premiéru mělo toto drama pod názvem Nejpravdivější den v roce 1936 v Zemském divadle v Brně v režii Karla Mainharda.

Premiéru fantaskního dramatu Hra snů uvede Horácké divadlo na velké scéně v sobotu 13. května od 19:00.

http://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: bjr, jpt