11.05.2019 22:56

Horácké divadlo Jihlava uvedlo hru Martina Koláře Zahrádky

Jako sedmou premiéru současné 79. sezony dnes Horácké divadlo v Jihlavě uvedlo hru Zahrádky. Komedie o sousedech, plotech a trpaslících je druhou hrou napsanou přímo pro jihlavskou scénu. Jejím autorem je jihlavský dramatik Martin Kolář a režisérem umělecký šéf Horáckého divadla Michal Skočovský, jenž do tvůrčího týmu přizval autora scény Toma Cillera a kostýmní výtvarnici Lucii Šperlovou.

Tři manželské páry v podání Petra Soumara a Lenky Schreiberové, Ondřeje Šípka a Terezy Otavové a Svetlany Hruškociové a hostujícího Viktora Harangi představují různé generace, životní postoje i politické názory. Jejich sousedící zahrádky a ploty mezi nimi jsou dějištěm malicherných i zásadních konfliktů a také obrazem obecné schopnosti soužití, komunikace a tolerance.

Podle dramaturgyně Barbory Jandové je Kolář nevyčerpatelným zdrojem nápadů. „Bylo by úplně nepochopitelné, neprofesionální a pitomé nepožádat takový talent, který žije, tvoří a je pevně zakotvený v tomto městě, o spolupráci s naším divadlem," řekla Jandová. Před Martinem Kolářem napsala inscenaci přímo pro Horácké divadlo Lenka Lagronová. Její Svatý Václav měl v Jihlavě premiéru loni v říjnu.

Šestačtyřicetiletý Martin Kolář je absolventem brněnské JAMU a zakladatelem jihlavského divadla De Facto Mimo, které funguje od roku 2000 a svá představení hraje v divadle DIOD. Kolář v něm působí nejen jako autor, ale také jako režisér a herec. Je také autorem rozhlasových her a vyučuje v jihlavské základní umělecké škole.

O vzniku a záměrech inscenace Zahrádky budou moci diváci s autory diskutovat v rámci pořadu 30 minut o... 16. května od 18:00, uvedla mluvčí divadla Mirka Kvíčalová.

Po dnešním představení bude možné začít hlasovat v dalším ročníku divácké ankety Horác o nejlepší inscenaci, výpravu, herce a herečku. Kromě diváků bude letos poprvé rozhodovat i odborná porota. Její cena bude udělena interpretovi za výjimečný umělecký výkon. Výsledky budou vyhlášeny při Noci divadel 16. listopadu.

http://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: vkr, sd