11.05.2019 22:56

Horácké divadlo Jihlava uvedlo hru Martina Koláře Zahrádky

Jako sedmou premiéru současné 79. sezony dnes Horácké divadlo v Jihlavě uvedlo hru Zahrádky. Komedie o sousedech, plotech a trpaslících je druhou hrou napsanou přímo pro jihlavskou scénu. Jejím autorem je jihlavský dramatik Martin Kolář a režisérem umělecký šéf Horáckého divadla Michal Skočovský, jenž do tvůrčího týmu přizval autora scény Toma Cillera a kostýmní výtvarnici Lucii Šperlovou.

Tři manželské páry v podání Petra Soumara a Lenky Schreiberové, Ondřeje Šípka a Terezy Otavové a Svetlany Hruškociové a hostujícího Viktora Harangi představují různé generace, životní postoje i politické názory. Jejich sousedící zahrádky a ploty mezi nimi jsou dějištěm malicherných i zásadních konfliktů a také obrazem obecné schopnosti soužití, komunikace a tolerance.

Podle dramaturgyně Barbory Jandové je Kolář nevyčerpatelným zdrojem nápadů. „Bylo by úplně nepochopitelné, neprofesionální a pitomé nepožádat takový talent, který žije, tvoří a je pevně zakotvený v tomto městě, o spolupráci s naším divadlem," řekla Jandová. Před Martinem Kolářem napsala inscenaci přímo pro Horácké divadlo Lenka Lagronová. Její Svatý Václav měl v Jihlavě premiéru loni v říjnu.

Šestačtyřicetiletý Martin Kolář je absolventem brněnské JAMU a zakladatelem jihlavského divadla De Facto Mimo, které funguje od roku 2000 a svá představení hraje v divadle DIOD. Kolář v něm působí nejen jako autor, ale také jako režisér a herec. Je také autorem rozhlasových her a vyučuje v jihlavské základní umělecké škole.

O vzniku a záměrech inscenace Zahrádky budou moci diváci s autory diskutovat v rámci pořadu 30 minut o... 16. května od 18:00, uvedla mluvčí divadla Mirka Kvíčalová.

Po dnešním představení bude možné začít hlasovat v dalším ročníku divácké ankety Horác o nejlepší inscenaci, výpravu, herce a herečku. Kromě diváků bude letos poprvé rozhodovat i odborná porota. Její cena bude udělena interpretovi za výjimečný umělecký výkon. Výsledky budou vyhlášeny při Noci divadel 16. listopadu.

http://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: vkr, sd

Horácké divadlo Jihlava uvedlo hru Martina Koláře Zahrádky

Inscenace

30.03.2020

Amerikánka nemůže hrát, protože pomáhá. Spolu s ní můžete i vy – spolku Medici na ulici

Vzhledem k nařízení Vlády ČR Jatka78 ruší nebo přesouvá svá představení. Ruší se také dubnový blok Amerikánek v režii Viktora Tauše. Amerikánka společně s divadlem Jatka78 vyzvali diváky téměř vyprodaných vystoupení, aby nepožadovali navrácení vstupného. Kromě činnosti Jatek78 a Amerikánky se oba subjekty rozhodli podpořit spolek Medici na ulici, který se zabývá péčí o bezdomovce, kteří jsou společně se starší skupinou obyvatel nejohroženější skupinou v nákaze koronavirem.

30.03.2020

Pražský komorní balet uvede v příštím týdnu online stream záznamů dvou úspěšných inscenací Petra Zusky

Pražský komorní balet, největší český nezávislý taneční soubor, připravuje pro své diváky stream záznamů vybraných inscenací na Mall.tv. První proběhne příští pondělí 30. března od 17 hodin a nabídne divákům kritiky ceněné a divácky velmi úspěšné autorské představení Kytice renomovaného choreografa Petra Zusky, pro které symfonickou hudbu zkomponoval Ondřej Brousek.

27.03.2020

Činohra Národního Divadla: Buďte s námi online!

Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy nás bohužel donutila opustit jeviště i zkušebny Národního divadla. Nemůžeme hrát, nemůžeme zkoušet… Neradi bychom však přišli i o další pro nás důležitou věc a tou je kontakt s vámi, našimi diváky.