06.10.2021 17:35

Horácké divadlo uvede hru o katolickém mysliteli Josefu Florianovi

Horácké divadlo Jihlava připravuje na 16. října třetí premiéru letošní divadelní sezony. Uvede hru Poklekni před duší věnovanou rodákovi ze Staré Říše na Jihlavsku Josefu Florianovi, katolicky orientovanému mysliteli, který byl i překladatelem a nakladatelem. Hra navazuje na předchozí inscenace, kterými divadlo připomíná významné kulturní osobnosti spjaté s Vysočinou. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí divadla Mirka Kvíčalová.

„Po předešlých setkáních s Jakubem Demlem, Janem Zahradníčkem a Bohuslavem Martinů se touto inscenací splácí takřka osmdesátiletý kulturní dluh v podobě upřeného všeobecného povědomí o jedné z nejpozoruhodnějších postav české literární scény vůbec," uvedla Kvíčalová.

Díky Florianově překladatelské a vydavatelské činnosti se dostaly lidem do rukou stovky mimořádných titulů. Florian spolupracoval s malířem a ilustrátorem Jaroslavem Bendou, Bohuslavem Reynkem i Josefem Čapkem. Mezi jeho spolupracovníky patřil i francouzský malíř a grafik Georges Rouault. Pracoval také s mladými vestfálskými umělci Otto Coesterem, Willi Wesselem a Albertem Schamonim, z jejichž spolupráce s Florianem vzešlo několik významných titulů včetně prvního vydání Kafkovy povídky Proměna.

Autorem hry a zároveň jejím režisérem je Martin Františák. Text vznikl u příležitosti 80. výročí Florianova úmrtí. Hlavní roli Floriana svěřil Františák Jakubu Škrdlovi. Vizuální stránka je dílem scénografů Jaroslava Čermáka a Hynka Petrželky. Autorem hudby k představení je Ivan Acher.

Florian se narodil 9. února 1873 a zemřel 29. prosince 1941. „Oněch 68 let naplnil životem překypujícím inspirací, kontroverzemi, mohutným odkazem, jako i dětmi, jichž spolu s manželkou Františkou přivedl na svět 12," uvedla Kvíčalová.

https://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: vkr, ver

Horácké divadlo uvede hru o katolickém mysliteli Josefu Florianovi

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.