06.10.2021 17:35

Horácké divadlo uvede hru o katolickém mysliteli Josefu Florianovi

Horácké divadlo Jihlava připravuje na 16. října třetí premiéru letošní divadelní sezony. Uvede hru Poklekni před duší věnovanou rodákovi ze Staré Říše na Jihlavsku Josefu Florianovi, katolicky orientovanému mysliteli, který byl i překladatelem a nakladatelem. Hra navazuje na předchozí inscenace, kterými divadlo připomíná významné kulturní osobnosti spjaté s Vysočinou. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí divadla Mirka Kvíčalová.

„Po předešlých setkáních s Jakubem Demlem, Janem Zahradníčkem a Bohuslavem Martinů se touto inscenací splácí takřka osmdesátiletý kulturní dluh v podobě upřeného všeobecného povědomí o jedné z nejpozoruhodnějších postav české literární scény vůbec," uvedla Kvíčalová.

Díky Florianově překladatelské a vydavatelské činnosti se dostaly lidem do rukou stovky mimořádných titulů. Florian spolupracoval s malířem a ilustrátorem Jaroslavem Bendou, Bohuslavem Reynkem i Josefem Čapkem. Mezi jeho spolupracovníky patřil i francouzský malíř a grafik Georges Rouault. Pracoval také s mladými vestfálskými umělci Otto Coesterem, Willi Wesselem a Albertem Schamonim, z jejichž spolupráce s Florianem vzešlo několik významných titulů včetně prvního vydání Kafkovy povídky Proměna.

Autorem hry a zároveň jejím režisérem je Martin Františák. Text vznikl u příležitosti 80. výročí Florianova úmrtí. Hlavní roli Floriana svěřil Františák Jakubu Škrdlovi. Vizuální stránka je dílem scénografů Jaroslava Čermáka a Hynka Petrželky. Autorem hudby k představení je Ivan Acher.

Florian se narodil 9. února 1873 a zemřel 29. prosince 1941. „Oněch 68 let naplnil životem překypujícím inspirací, kontroverzemi, mohutným odkazem, jako i dětmi, jichž spolu s manželkou Františkou přivedl na svět 12," uvedla Kvíčalová.

https://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: vkr, ver