05.09.2017 12:11

Horácké divadlo zahájí novou sezonu Zapomenutým světlem

Horácké divadlo v Jihlavě zahájí v sobotu svou 78. sezonu dramatem Zapomenuté světlo. Hostující režisér Matěj T. Růžička je zároveň autorem scénáře a spoluautorem scény. Do role faráře Holého obsadil Stanislava Gerstnera, postavu Marjánky Zezulové svěřil Tereze Slámové. Na přípravě inscenace se dramaturgicky podílí Barbora Jandová.

„Je to výrazné vykročení směrem k dalším divákům, kteří zatím třeba do divadla nechodili," řekl dnes novinářům umělecký vedoucí divadla Pavel Šimák. Dramaturgický plán nové sezony je podle něj svým způsobem odvážný a jiný v porovnání s tím, na co byli diváci doposud zvyklí.

Základem inscenace je filmový scénář česko-americké scénáristky Mileny Jelinek k filmu Vladimíra Michálka z roku 1996, který získal řadu významných ocenění včetně tří Českých lvů a Ceny diváků na festivalu v Karlových Varech. Předlohu Růžička adaptoval s využitím pasáží z knihy Jakuba Demla, dotvořil přitom své postavy i situace. „Je to svébytná jevištní adaptace Demlova Zapomenutého světla, proto tvrdíme, že inscenaci uvádíme v české premiéře," uvedla Jandová.

Kostýmy k představení vytvořila hostující Kateřina Bláhová, na podobě scény s režisérem spolupracoval hostující Bob Racek. V roli Marjánčina muže Francka se divákům představí Lukáš Matěj, Petr Soumar ztvární postavu sochaře Klímy, jeho ženu v roli hospodské bude hrát Lenka Schreiberová.

Premiéra začne na velké scéně Horáckého divadla v sobotu 9. září. Bude v pořadí 960. v historii jediné profesionální scény na Vysočině. V sobotu 7. října ji vystřídá Černá komedie Petera Schaffera.

http://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: bjr, abz