02.06.2017 10:07

Hradecký divadelní festival uvede v osmi dnech stovky představení

Mezinárodní festival Divadlo evropských regionů, který se v Hradci Králové uskuteční od 23. do 30. června, nabídne divákům stovky divadelních představení, koncerty a další akce. Oproti minulým ročníkům bude 23. ročník festivalu o dva dny kratší, řekli ČTK zástupci pořadatelů.

"Těch deset dnů bylo pro lidi v divadle opravdu strašně náročných, všichni tam jsou od rána do noci, je to nad lidské možnosti, to byl jeden z důvodů zkrácení. Počet představení jsme se snažili nesnížit, dokonce díky stanu nabídneme představení více než loni. Diváci nepřijdou o nic, jenom to bude trochu víc natěsnané," řekla novinářům ředitelka Klicperova divadla Eva Mikulková. Nechtěla odhadovat, jaká bude délka festivalu v dalších letech. "Uvidíme, jaké to bude mít klady a zápory, potom o tom budeme jednat dál," dodala.

Například Klicperovo divadlo nabídne pět zahraničních inscenací a dvě desítky představení tuzemských divadel. Hlavním zahraničním hostem bude britská divadelní skupina Spymonkey, která dorazí s inscenací The Complete Deaths, zpracovávající komediálním způsobem dílo Williama Shakespeara.

V Divadle Drak se uskuteční 47 divadelních a hudebních vystoupení. "Důležitou součástí festivalové dramaturgie je již tradičně současná tvorba pro děti a mládež, ale také představení inspirativních tvůrců vizuálního, objektového, výtvarného, loutkového, tanečního a experimentálního divadla," uvedla ředitelka Draku Eliška Finková.

Již poosmnácté bude součástí festivalu také Open Air Program, který nabídne na 14 otevřených scénách přes 200 divadelních, hudebních a dalších produkcí. V Hradci Králové se během festivalu představí například Cirk La Putyka. "Chci poděkovat festivalu, protože není úplně jednoduché přivézt tenhle kolos s celým technickým zázemím a vlastně dovolit nám ukázat průřez naší dramaturgií," řekl principál La Putyky Rostislav Novák mladší.

Hradecký festival každoročně přiláká desítky tisíc návštěvníků, například loni divadelní představení a koncerty v rámci Open Air Programu navštívilo na 43.000 lidí.

Divadlo evropských regionů

Autor článku: ČTK: sja, hj

Hradecký divadelní festival uvede v osmi dnech stovky představení