06.03.2018 17:58

Hrou Poledne připomene Continuo demonstraci v Moskvě v roce 1968

Divadlo Continuo chystá 17. března v jihočeských Malovicích premiéru hry Poledne, která je inspirovaná událostmi z 25. srpna 1968 na Rudém náměstí v Moskvě. Pražská premiéra bude 22. a 23. března v prostoru La Fabrika. ČTK to dnes oznámila produkční divadla Zuzana Bednarčiková. Autory inspirovala i kniha Poledne Natalie Gorbaněvské, která byla tehdy v Moskvě jednou z osmi protestujících.

Čtyři dny po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se na Rudém náměstí sešlo osm lidí včetně Gorbaněvské, která přišla s kočárkem, v němž měla tříměsíčního syna. „V peřince měl chlapeček přibalený ručně psaný transparent s nápisem Za vaši a naši svobodu," popsala produkční.

Demonstranti roztáhli transparenty ve chvíli, kdy hodiny na Spasské věži odbily poledne. Demonstraci během několika minut rozehnali agenti KGB, její účastníky zatkli. Následovaly výslechy, soudy, vězení, vyhnanství, pracovní tábory a umístění v psychiatrických léčebnách.

Gorbaněvská byla zatčena po více než roce, před tím informovala zahraniční média o procesu a napsala o něm knihu Poledne. Po soudu skončila v psychiatrické léčebně pro údajnou schizofrenii, diagnózu tehdejší Brežněvův režim označil jako 'blud reformismu'. Po propuštění emigrovala v roce 1975 do Paříže, kde žila do smrti v roce 2013

„Inscenace, kterou připravujeme na základě její poezie a života, v sobě spojuje dokumentární divadlo vyprávějící o událostech, které následovaly po demonstraci 25. srpna 1968, a výtvarné fyzické divadlo neodbytných obrazů inspirovaných poezií Natalie Gorbaněvské, Vadima Deloneho a dalších básníků sovětského disentu 60. a 70. let," řekl umělecký vedoucí souboru Pavel Štourač. Hudební doprovod obstará smyčcové kvarteto.

Přípravě předcházel výzkum. Zahrnoval studium dokumentů a konzultace s českými i zahraničními historiky, také rozhovory s žijícími účastníky demonstrace, jejich dětmi a se členy tehdejšího sovětského disentu. Spolupracovali novináři Libor Dvořák a Jana Klusáková, historik Adam Hradilek, výpověď poskytl i Jaroslav Gorbaněvský, syn Gorbaněvské

Divadlo Continuo tvoří na usedlosti Švestkový Dvůr v Malovicích u Netolic na Prachaticku. Kombinuje pohyb, tanec a fyzické herectví s postupy loutkového divadla, živou hudbou a výraznou výtvarnou stylizací. V červenci 2015 otevřelo ve svém malovickém sídle kulturní a pedagogické centrum. Vzniklo přestavbou historických budov hospodářské usedlosti a výstavbou nových za více než 28 milionů korun. Centru vévodí multifunkční sál s otevřeným krovem, na dvoře je venkovní divadelní prostor s patrovým ochozem pro diváky. Nejvíc se Divadlo Continuo zapsalo do povědomí projekty Kratochvílení na jihočeském zámku Kratochvíle.

http://www.continuo.cz/poledne/

Autor článku: ČTK: vkc, dvd