10.07.2021 10:58

Hudební festival Znojmo 2021

Hudební festival Znojmo, který má v termínu 8. až 25. července na programu více než třicet koncertů a doprovodných akcí, se letos koná už po sedmnácté. Ročník s podtitulem „Pocta živlům a katastrofám“ se uskuteční na různých místech města Znojma a také v jeho okolí – v přírodě i v krásných prostorách zámků a kostelů. Letošní festival je hlavně snahou vrátit vše do normálních kolejí.

Návštěvníci Hudebního festivalu Znojmo už řadu let spojují termíny svých dovolených a výletů s programem festivalu. S tím vědomím jsme loni uspořádali festival, který se podařil prakticky jako jediný z kulturních akcí v České republice uspořádat beze změn, škrtů v programu nebo přesunem termínu.

„Doufali jsme už loni, že náš festival, bude právě tím, který situaci vrátí zpátky do normálu. Letos už tomu ale opravdu věřím. Těším se na krásné léto, které na Hudební festival Znojmo přinese mnoho zážitků. Ústřední téma festivalu jsme přizpůsobili současné myšlence. Celá dramaturgie nutí člověka zamyslet se nad současným stavem světa, ale zároveň se bude chtít smát živlům a katastrofám. Vždyť i výborný virtuos nebo zpěvák je hudební živel a často i během koncertu může dojít k docela velké hudební katastrofě. Zároveň když bouchne sopka, je to katastrofa, ale v sopečném prachu roste úžasné víno, takže vše špatné je vždy k něčemu dobré,” řekl prezident festivalu Jiří Ludvík.

Všechny koncerty v duchu letošní dramaturgie

Tématem, které se odráží na většině koncertů, určila nejen aktuální situace ve společnosti, ale také operní projekt ve vlastní produkci. Podtitulem 17. ročníku je „Pocta živlům a katastrofám”. „Festival si dává vždy skvělá témata. To letošní je celkem přirozené. Katastrofy jsou vděčným tématem nejen díky covidu. V hudbě se používala podobná témata často a jsem rád, že i Lukáš Sommer na můj galavečer složit kompozici v tomto duchu,” řekl patron festivalu Pavel Šporcl.

Na festivalu se letos představí se velké hvězdy naše i zahraniční. Již tradičně vystoupí Pavel Šporcl se svým Gala k 15 letům patronování festivalu. „Účinkovat bude klavírista Petr Jiříkovský, violista Karel Untermüller, můj bratr Petr Šporcl bude hrát na violoncello a Ondřej Štajnochr na kontrabas. Ve druhé půlce nastoupí plejáda vynikajících umělců v čele s Janou Šrejmou Kačírkovou nebo Lukášem Sommerem. Ten pro nás na závěr složil skladbu, která zazní ve světové premiéře a jmenuje se Variace na covidové téma. Dále zazpívá moje manželka Bára Kodetová i mé dcery a zahraje i Vojtěch Szabó na akordeon,” odhalil Pavel Šporcl.

„Operní hvězda Adam Plachetka má připraven recitál na zámku ve Vranově nad Dyjí. Přijede velká operní diva Anna Prohaska s LaFolia Baroque orchestr a představí projekt Hudba Evropy v dobách moru. Zasmějeme se s Gentlemen Singers či cimbálkou, ale zamyslíme se i nad našimi životy při operním představení ve festivalové produkci Den posledního soudu s Czech Ensemble Baroque,” pozval Jiří Ludvík.

Klasická hudba hraje prim

Festival se zaměřuje především na klasickou hudbu, v programu lze nalézt i cimbálovou muziku, jazz a originální crossoverové programy. Mnoho akcí vzniká přímo na míru festivalu a nejsou jinde k vidění. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty při svíčkách, objevování největšího libretisty dějin Pietra Metastazia, folklorní koncerty i akce pro děti.

Houslista a dlouholetý patron festivalu Pavel Šporcl vystoupí na festivalu dvakrát. „Budu se chovat jako řádný patron, tedy chodit na koncerty, povídat si s lidmi – myslím, že si na to lidé již zvykli. Festival, město a okolí nabízí ideální podmínky pro výlety a pohodu, i když já tu budu především pracovně. Líbí se mi spojení hudby a vína. Víno vás naladí, uvolní, rozněžní. Proto je prostředí všech festivalových koncertů tak příjemné,“ prozradil Pavel Šporcl.

Kompaktní dramaturgie přináší širokou škálu koncertů od komorních přes symfonické až po open-air akce a vlastní operní produkce, které připravuje festival každoročně jako letní stagiony ve spolupráci s Czech Ensemble Baroque.

Netradiční místa Znojma i jeho krásné okolí se tak v červenci stávají na tři týdny hudebním zážitkem pro každého návštěvníka.

Vstupenky na všechny akci jde nyní koupit v předprodeji za zvýhodněnou cenu. Koupit je lze přes hudbaznojmo.cz.

Autor článku: Petra Štorková

Hudební festival Znojmo 2021

Festivaly

28.06.2022

Festival Letní Letná vydává podcast o novém cirkusu

Již 19 let je hlavním cílem festivalu Letní Letná rozvíjet nový cirkus a předávat divákům kouzlo tohoto žánru. A proto organizátoři festivalu přicházejí s Letní Letná podcastem, který ve svých epizodách představí akrobaty, producenty a různé členy týmu festivalu i jiných českých projektů, které spojuje láska k novému cirkusu.

27.06.2022

Festival NODO a dalších 6 představení

Šesté bienále mezinárodního festivalu NODO v sobotu zahájilo drásavou operou o bezdomovectví. Skladatel Salvatore Sciarrino je mistrem silných poetických zkratek v ději i hudbě. Polský inscenační tým v čele s mezzosopranistkou Annou Radziejewskou nadchnul diváky širokoúhlou minimalistickou podívanou. Divadelní soubor JEDL s členy Ostravské bandy, hudbou Matouše Hejla na libreto Lucie Trmíkové uvedl včera Operu Ibsen / Přízraky, vysoce aktuální dílo o pokrytectví, přetvářce, naší neschopnosti říkat pravdu, zejména těm nejbližším.

27.06.2022

V Chráněném bydlení Fara v obci Slapy se uskuteční jedenáctý ročník festivalu Cihlafest

Již tradiční festival nedaleko Slapské přehrady se letos uskuteční už po jedenácté v Chráněném bydlení Fara v obci Slapy. Rozlehlá farní zahrada se na jeden den promění v místo pro pobavení a setkání milovníků divadla a muziky. Na dvou scénách se 6. srpna představí kapely nejrůznějších žánrů, divadla, žongléři, artisté.