23.02.2018 20:19

Husa na provázku láká na inscenaci o výjimečné skladatelce Vítězslavě Kaprálové

Brněnská Husa na provázku ode dneška láká diváky na inscenaci věnovanou uznávané skladatelce a výjimečné ženě Vítězslavě Kaprálové. Hra nazvaná Vitka je dramatickým debutem brněnské spisovatelky Kateřiny Tučkové. Hlavní roli dostala Tereza Marečková, která kromě hereckého nadání v řadě inscenací uplatňuje svou muzikálnost.

Divadelníci vycházejí z předpokladu, že kdyby se Kaprálová dožila vyššího věku, byla by jednou z nejslavnějších českých žen. Už ve svých 25 letech, kdy podlehla tuberkulóze, měla za sebou nemalé skladatelské dílo, dirigovala Českou filharmonii i orchestr BBC. Přitom kompozice i řízení orchestru byly v té době domény mužů. Divadelníci ukazují Kaprálovou také jako svobodomyslnou ženu, jejímž partnerem byl skladatel Bohuslav Martinů a manželem spisovatel Jiří Mucha. Žila všemu navzdory - jakoby věděla, že na všechno, co chce stihnout, jí zbývá pouhých pár let, uvedli divadelníci v průvodním slovu k inscenaci režírované Annou Petrželkovou.

Podle Tučkové dokázala být Kaprálová nevěrná všemu, ale až do smrti byla věrná své tvorbě. Spisovatelka dospěla k závěru, že vzhledem k řadě již vydaných prací nemělo smysl tvořit o Kaprálové povídku nebo román. Proto se rozhodla poprvé napsat divadelní hru. „Pro mne to bylo neznámé pole, ale úplně jsem se do něho zamilovala, ještě se něco nového chystá," uvedla Tučková, která se proslavila romány Vyhnání Gerty Schnirch a Žítkovské bohyně.

https://www.provazek.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, dr