14.06.2021 12:24

Hvězdné léto pod žižkovskou věží nabídne divadelní premiéry i koncerty

Třetí ročník letní scény Prima Hvězdné léto pod žižkovskou věží nabídne přes 60 večerních představení či koncertů a osm víkendových dopoledních pohádek. Program zahájí 30. června premiéra nové inscenace Ivy Janžurové Pusťte mě ven! Na programu bude více novinek vzhledem k tomu, že některé nazkoušené inscenace zatím nemohly být vzhledem k protipandemickým opatřením řádně uvedeny. Součástí žižkovské letní scény zůstanou akustické koncerty. Novinku představují sobotní dopolední pohádky. Novináře o tom dnes informoval mluvčí Divadla Kalich Jaroslav Panenka.

Také letos budou akci provázet zpřísněná hygienická opatření. Od 8. června se může zvýšit počet diváků na kulturních akcích na 1000 uvnitř a 2000 venku. Podmínky testování v kultuře vláda sjednotila s restauracemi a na kulturních akcích je možné otevřít občerstvení formou bufetu nebo bufetu s obsluhou.

Janžurová, která oslavila 19. května osmdesátiny, nastudovala v režii své dcery Sabiny Remundové francouzskou komedii Pusťte mě ven! Hra od Jean-Marie Chevreta je napsána jako jedno velké herecké sólo. Remundová se na jevišti krátce objeví v roli Karolíny, většinu představení se spoustou textu však Janžurová potáhne sama. „Text je ošidný v tom, že každá situace je podobná té předchozí nebo následující. Budu to na představení dělat bez nápovědy, ale myslím, že když se nic strašného nestane, tak si budu umět poradit. Nechci to zásadně dělat, ctím ten překlad, ale kdybych někde uvízla, tak se z toho, doufám, obratně dostanu," řekla ČTK Janžurová.

Divadlo Kalich plánuje Hvězdné léto pod žižkovskou věží až do 17. září. Zájemci dále uvidí například titul Silnice na motivy filmu Federika Felliniho s Barborou Hrzánovou a Radkem Holubem v hlavních rolích nebo převlekovou komedii pro dva herce Dokonalá fraška s Lucií Štěpánkovou a Ladislavem Hamplem z produkce Komorního divadla Kalich. Divadlo Palace uvede inscenaci Hledám ženu, nástup ihned s Markem Adamczykem či Evou Burešovou.

Tradicí programu žižkovské letní scény jsou vedle divadla také vybrané akustické koncerty. Po loňském prvním hostování se pod věž vrátí s několika vystoupeními Jarek Nohavica, pravidelnými hudebními hosty jsou Tomáš Klus, Ondřej Havelka a jeho Melody Makers či 4TET. Novinku představují sobotní dopolední pohádky. Děti i jejich rodiče se v nich setkají s Maxipsem Fíkem, Křemílkem a Vochomůrkou, Včelími medvídky, Červenou Karkulkou, Bobem a Bobkem, Jů a Hele či Karol a Kvídem. Pravidelný program pro malé diváky bude zahájen 3. července. Více informací k programu se nachází na www.divadlokalich.cz.

„Máme výhodu zastřešeného hlediště, nemusíme tedy rušit kvůli případné nepřízni počasí. Loni se ukázalo, že produkce na vzduchu představují jistotu a bezpečí i pro ty diváky, kteří momentálně nechtějí za divadlem do uzavřených prostor. Zároveň z hlediště vyzařovalo, jak kulturu ke svému životu potřebují. Na tu společnou radost a děkovačky bouřlivější než kdy jindy vzpomínám doteď. Lidi si našli cestu do našeho hlediště okamžitě po povolení kulturních produkcí," podotkl producent a majitel Divadla Kalich Michal Kocourek.

Autor článku: ČTK: jir, mal