10.02.2010 00:00

Hvížďala představil rozhovory s Havlem, Suchým a Landovským

Souborné vydání starších rozhovorů publicisty Karla Hvížďaly s dramatikem a exprezidentem Václavem Havlem, se spoluzakladatelem divadla Semafor Jiřím Suchým a s hercem Pavlem Landovským se brzy objeví na pultech českých knihkupectví. Knihu nazvanou Vzpoury dnes autor představil spolu se Suchým a Landovským v pražské kavárně Krásný ztráty. Pozvání přijal také Havel, ze zdravotních důvodů se však omluvil.

Na slavnostní představení knihy se dostavily desítky hostů, mezi jinými i senátor a lídr strany TOP 09 Karel Schwarzenberg. Také on patřil k osobnostem, které Hvížďala v minulosti zpovídal.

V knize Vzpoury čtenáři najdou Dálkový výslech s Havlem, Soukromou vzpouru s Landovským a Povídání se Suchým. Všechny tři tituly vznikly už na přelomu 80. a 90. let. Rozhovory se dotýkají především divadelní práce všech tří osobností. Hvížďala se v rozhovorech zaměřuje mimo jiné na 50. a 60. léta, kdy všichni tři divadelníci významně ovlivňovali kulturní dění. Havel byl tehdy spojovaný s Divadlem na Zábradlí, Landovský s Činoherním klubem a Suchý se Semaforem. Tři rozhovory představují podle autora tři typy vzpoury. "Václav Havel bojoval s vládnoucí nenormalitou životem v pravdě, Pavel Landovský klaunstvím a Jiří Suchý prací," řekl dnes Hvížďala.

Podle Hvížďaly se rozhovory mezi sebou liší například použitým jazykem. Autor se vždy snažil zachytit jazykovou osobitost lidí, s nimiž hovořil. Zatímco u Havla a Suchého jazyk nemusel příliš upravovat, u Landovského bylo prý potřeba jazyk občas "zcela vymyslet". "Lanďák u rozhovorů různě skákal, sundával si kšandy, učil nás pít a podobně, musel jsem ta jeho gesta nějak dostat do jazyku," řekl Hvížďala. Někdy prý bylo těžké Landovského přemluvit, aby spolupracoval. Herec prý dostával "ponorkovou nemoc" a stěžoval si, že ho publicista "mučí". V takových chvílích prý Hvížďala chodil po Bonnu, kde rozhovory tehdy vznikaly, a hledal známé, aby přišli a vytvořili Landovskému tolik potřebné obecenstvo. Pak se teprve mohlo pokračovat v rozhovorech.

Landovský na dnešním představení knihy zase vzpomněl, jak mu Hvížďala korigoval používání některých slov. Třeba slovo "hovno" často opisoval slovem "lejno", protože prý nebylo možné, aby na jedné stránce bylo několik "hoven", bavil dnes svým typickým projevem Landovský.

Dálkový výslech vznikl na konci roku 1985. Havel tehdy namluvil přes 14 hodin magnetofonových pásků s odpověďmi na otázky, které mu Hvížďala poslal z Bonnu. Soukromá vzpoura vznikla v roce 1987 při návštěvě Landovského v Bonnu. Napsat rozhovor se Suchým Hvížďalu napadlo v době, kdy dokončoval interview s Havlem. Natočit kupu pásků se povedlo až v červenci 1990, opět v německém Bonnu. Povídání vyšlo v roce 1991 u příležitosti 60. narozenin Suchého.

Souborné vydání všech tří rozhovorů se prý zrodilo z nápadu Landovského doplnit a znovu vydat Soukromou vzpouru. Kniha navíc obsahuje fotografie a novou Hvížďalovu předmluvu. Více informací o knize, která má 472 stran, lze nalézt na stránkách www.galen.cz.

Zdroj: hck, mkv

Autor článku: ČTK