31.08.2018 10:19

Inscenace Konec Faidry irské autorky Mariny Carr a Prosebnice z pera Anny Saavedry budou uvedeny na festivalu Antická Štvanice

Tygr v tísni v koprodukci s Divadlem LETÍ dnes představí na třetím ročníku divadelního festivalu Antická Štvanice předpremiéru diptychu dvou her Konec Faidry irské autorky Mariny Carr a Prosebnice z pera Anny Saavedry. Festival na rozdíl od svých prvních dvou ročníků tak poprvé nepředstavuje prezentaci původních antických textů, ale současné hry, které jsou antickými motivy a mýty pouze inspirovány. Osm repríz Konce Faidry se uskuteční v blízkosti VILY Štvanice a potrvají do 10. září.

Autorka inscenace Marina Carr vychází ve své nové hře z tragédie Faidra. Pracuje s propojením mystické linky plné zvířecích příšer a světa mrtvých s cynickým obrazem panovnické rodiny, která jen zdánlivě naplňuje mediální obraz ideálu. Do představení poté vstupuje příběh prosebnic od Anny Saavedry. Česká autorka se nechala inspirovat Prosebnicemi antického dramatika Aischyla. Jejich osud však zasazuje do situace, kdy novodobé prosebnice uprchly z vlasti a prosí vládce Thesea o azyl. Podle pořadatelů tak hra získává na novém, současném rozměru.

Roli Faidry ztvární Tereza Vilišová, vládce Thesea nastudoval Václav Vašák. V představení se představí i další herci ze souboru Divadla LETÍ: Dana Poláková, Natália Drabiščáková, Hedvika Řezáčová, Tomáš Kobr a Dušan Sitek. Autorem scény je Dragan Stojčevski. Hudbu složil Ivan Acher, který se podílel i na prvním ročníku Antické Štvanice. Kostýmy navrhl Petr Vítek.

Představení se bude odehrávat pod širým nebem v bezprostřední blízkosti VILY Štvanice. „Ostrov Štvanice je v kontextu Prahy unikátním prostorem. Je to zvláštní oáza obklopená ruchem velkoměsta. Diváci Antické Štvanice se tak letos ocitnou na Krétě, izolovaném ostrově, kde mrtví ožívají a živí umírají. Inscenace jim i díky monumentální hudbě Ivana Achera a výpravě pánů Stojčevského a Vítka umožní dokonale prožít tragédii antických rozměrů, která je ale bohužel stále velmi současná. Zážitkem, a to nejen pro diváky, bude jistě také zapojení samotné řeky Vltavy," dodala k pojetí dramaturgyně Marie Špalová.

Autorka Prosebnic Saavedra spolupracovala s Divadlem LETÍ již v minulosti. Za svou hru Olga (Horrory z Hrádečku) napsanou právě pro toto divadlo získala Cenu divadelní kritiky. „Ze spolupráce s Aničkou jsem už opakovaně nadšená. Dokáže velice inspirativně reagovat na všechny naše podněty a rozvíjet je přesně v duchu dané poetiky. Někdy mám pocit, že mi nějak na dálku z Brna dokáže číst myšlenky," řekla režisérka a umělecká šéfka Divadla LETÍ Marina Schlegelová.

Autorka hry Marina Carr patří mezi nejúspěšnější současné dramatiky z Irska. Je autorkou více než desítky her, z nichž mnohé jsou značně ovlivněny antickým dramatem a silnými ženskými hrdinkami. V českém překladu mohly diváci vidět například hru Porcie Coughlanová, Žena a megera, Maja či U kočičí bažiny. Carr je zároveň držitelkou několika ocenění, působila také jako rezidenční autorka v Abbey Theatre a Trinity College.

http://www.vilastvanice.cz/

Autor článku: ČTK: kim, mha, foto převzato z: https://www.facebook.com/VILAStvanice/