07.02.2019 14:31

Modrovousův hrad a Očekávání v režii Davida Radoka se vrací na jeviště Národního divadlo Brno

Po dvouleté přestávce se na repertoár brněnské opery vrací na dvě reprízy jedinečná inscenace, která v jednom večeru spojuje mimořádná díla počátku 20. století -  Bartókův Modrovousův hrad a Schönbergovo Očekávání v režii jednoho z nejlepších českých režisérů Davida Radoka a hudebním nastudování Marko Ivanoviće.

Tento ojedinělý dvouvečer vznikl ve spolupráci s Operou Göteborg a své síly zde spojili orchestr Janáčkovy opery NdB se třemi vynikajícími švédskými sólisty Katarinou Karnéus, Katarinou Giotas a Andersem Lorentzsonem.

Přestože Bartókova jediná opera Modrovousův hrad a Schönbergovo první jevištní dílo Očekávání vznikaly nezávisle na sobě, i když téměř ve stejnou dobu, pojí je stejné téma. Jejich ústředním motivem je lidská psychika a podvědomí, předmět velmi populární na počátku 20. století. Obě opery vypráví o touze poznat tajemství, která mají zůstat skryta, naději i strachu, co nakonec přerůstá v děsivé poznání. Toho ve své inscenaci využil režisér David Radok a propojil díla v uzavřený strhující dramatický celek, kde jeden příběh přerůstá do druhého.

Roli Modrovouse ztvární člen souboru Göteborg Opera Anders Lorentzson. Nastudoval zde řadu rolí, např. Figaro (Figarova svatba), Leporello (Don Giovanni), Wotan (Valkýra). Spolupracoval s Metropolitní operou New York na rolích Sarastra (Kouzelná flétna) a Pognera (Mistři pěvci norimberští). Spolupracuje s Královskou operou ve Stockholmu, kde se představil jako např. Sparafucile (Rigoletto), Titurel (Parsifal) aj. Spolupracuje s dalšími významnými divadly, jako jsou Malmö Opera, velké divadlo v Moskvě, ND v Praze a operní domy v Ravenně a Tchaj-Pej.

Jako Judith (Modrovousův hrad) se představí Švédská mezzosopranistka Katarina Giotas, která debutovala jako Cherubín (Figarova svatba) ve Stockholmu. V Královské opeře ve Stockholmu debutovala v roli Dona Ramira  (La finta giardiniera). V Opeře Göteborg se představila např. v rolích Emilie (Othello), Suzuki (Madame Butterfly), v Dánské královské opeře nastudovala např. Charlottu (Werther) a Carmen, kterou zpívala i v benátském Teatro La Fenice. V sezóně 2016/17 vystoupila v Göteborg Opera jako Carmen v inscenaci Davida McVickara.

Představitelka Ženy (Očekávání) mezzosopranistka Katarina Karnéus je absolventkou Trinity College of Music v Londýně a National Opera Studio. Účinkuje v předních světových operních domech, jako je např. Metropolitní opera New York, Royal Opera House Covent Garden, Opéra National de Paris, Geneva Opera, Bayerishe Staatsoper a další. Její repertoár zahrnuje širokou škálu rolí od Händela, Mozarta, Rossiniho, Bizeta, Wagnera a Strausse. Je pravidelným hostem festivalů jako jsou BBC Proms, Edinburgh Festival a Salzburk Festspiele. Katarina Karnéus obdržela od švédského krále v roce 2015 vyznamenání Litteris et Artibus.

Inscenace získala cenu Divadelní kritiky jako inscenace roku za 2016.

www.ndb.cz

Autor článku: Eliška Křížová

Modrovousův hrad a Očekávání v režii Davida Radoka se vrací na jeviště Národního divadlo Brno

Inscenace

19.08.2019

Soubor Tygr v tísni uspořádá na začátku nové divadelní sezony opět sérii divadelních představení z cyklu Antická štvanice

Společnost Tygr v tísni uspořádá na začátku nové divadelní sezony opět sérii divadelních představení v plenéru na pražském ostrově Štvanice. Série večerů nazvaná Antická štvanice se už počtvrté zaměří na některé z antických dramat či her s antickým námětem v koprodukci se stálými soubory, které na scéně nazvané Vila Štvanice vystupují. Letos se bude uvádět autorský text Marie Novákové Plodnost! Mír! A Bohatství!

19.08.2019

Na Putinovy agenty zaostří divadelní soubor Temporary Collective

Mrazivou inscenaci na pomezí divadla a filmu s názvem Putinovi agenti připravuje na začátek října divadelní soubor Temporary Collective. Soubor, který se v čele s režisérkou Petrou Tejnorovou věnuje vždy aktuálním společenským tématům, má tentokrát v hledáčku ruské tajné služby. Inscenace volně vychází ze stejnojmenné knihy Ondřeje Kundry a je založena na jedinečném výzkumu ruského vlivu samotných tvůrců.

16.08.2019

OLDstars uvedou monodrama o Jidášovi v české premiéře

Počátkem září uvede umělecká skupina OLDstars v bytovém divadle H2O ve Vršovicích v české premiéře monodrama Jidáš nizozemské dramatičky Lot Vekemans (do češtiny přeloženo Jitkou Jílkovou). V hlavní a jediné roli se představí čerstvý absolvent DAMU Petr Jeřábek pod režijním vedením Matyáše Řezníčka.