01.11.2017 10:17

Inscenace Nebezpečný experiment v Jihočeském divadle

Řadu činoherních premiér nové divadelní sezóny 2017/18 otevře mysteriózní noir thriller Nebezpečný experiment. Pro inscenační zpracování si režisérka Jana Kališová a dramaturgyně Olga Šubrtová, která je zároveň autorkou divadelní adaptace, vybraly Doylův detektivní příběh Parazit.

Inscenace Nebezpečný experiment otevře řadu šesti činoherních titulů -  napínavých příběhů se zajímavými režijními hosty a nově angažovanými, mladými a talentovanými herci vedle stávajících hvězd a zkušených členů činohry. Sir Arthur Conan Doyle se stal jako zakladatel a klasický mistr žánru záhad a napětí pomyslným patronem činoherní divadelní sezóny pracovně nazvané „Něco mezi nebem a zemí“.

Sir Arthur Conan Doyle se proslavil hlavně jako autor populárních detektivních příběhů se Sherlockem Holmesem. Psal ale také historické romány, a dokonce stojí u prvních krůčků sci-fi napínavou knihou pro mládež Ztracený svět. Po smrti svého syna se začal zajímat o spiritismus a stal se jeho velkým obhájcem.

Hlavním hrdinou jeho klasické detektivky Parazit je racionálně založený vědec. Na večírku u přátel se setká se starší dámou nadanou mimořádnou schopností vnutit svou vůli druhým. Experiment, kterého je svědkem, ho zaujme natolik, že zatouží schopnosti slečny Penclosové vědecky zkoumat.

Jak ale spolupráce pokračuje, dostává se postupně pod její vliv a začíná podléhat její vůli. Setkání s kolegou, který prodělal podobnou zkušenost, mu navíc napoví, že je ve velkém nebezpečí...

Šéfka souboru činohry Jana Kališová režíruje žánr mysteriózního thrilleru v dobovém prostředí a s dobovými kostýmy. Do inscenačního týmu si spolu s dramaturgyní Olgou Šubrtovou přizvaly řadu zajímavých hostů. Scénograf Martin Chocholoušek již se souborem činohry spolupracoval v roce 2007 na inscenaci Sajns Fikšn. Jeho scénu k Nebezpečnému experimentu dotvářejí kostýmy z dílny Vladimíry Fomínové, jejíž práci mohou diváci v Jihočeském divadle naopak vidět velmi často (Kati, Pes baskervillský, Job interviews, Fuk, Rusalka). Autorem mysteriózní hudby, jež podtrhuje atmosféru celé inscenace, je Daniel Šubrt, který pro JD komponoval hudbu například k inscenacím Pes baskervilský nebo V jámě lvové. Na pohybové spolupráci se podílí Jaroslava Leufenová, která s JD spolupracuje již od roku 1992 při vzniku inscenací řady činoherních i hudebních/operních titulů - Cosi fan tutte, Evžen Oněgin, Rigoletto, Carmen, Archa naděje…

V hlavních rolích uvidí diváci Pavla Oubrama v roli profesora Gilroye a Věru Hlaváčkovou jako slečnu Penclosovou, která bravurně ovládá schopnost uvést subjekty do hypnotického stavu. V úloze Gilroyovy snoubenky se představí mladá herečka Kamila Janovičová, která je novou posilou našeho činoherního souboru. V dalších rolích účinkují Daniela Bambasová, Jaroslava Červenková, Jiří Untermüller a Tomáš Drápela.

www.jihoceskedivadlo.cz

Autor článku: Věra Ernstová