09.03.2017 13:53

Inscenace souboru Farma v jeskyni zapojuje do divadla seniory

Mezinárodní divadelní soubor Farma v jeskyni představí 20., 21. a 22. března v pražském Centru současného umění DOX novou inscenaci s názvem Navždy spolu!. Účinkovat v něm budou kromě členek souboru neherci seniorského věku. Jevištní kompozice na hranicích pohybového divadla, videa a dokumentu je třetí částí trilogie Noc ve městě. Novináře o tom dnes informoval režisér Viliam Dočolomanský.

Trilogie je zaměřena na odkrývání aktuálních témat, které společnost odmítá vidět. První díl trilogie, inscenace Informátoři, měla premiéru v roce 2015, druhý díl, Odtržení, o rok později. „Mám ideu uvést trilogii v jeden den. Všechny její části spojuje téma lidského strachu," uvedl Dočolomanský.

Inscenaci s performerkami Hanou Varadzinovou a Eliškou Vavříkovou vytvořili seniorští neherci bez předchozích zkušeností s profesionální tvorbou fyzického „Začlenění seniorů do procesu profesionální tvorby souboru Farma v jeskyni bylo pro ně velkou výzvou a zároveň limitem, který nás donutil hledat ještě jiné výrazové cesty a lidsky všechny obohatil," podotkl Dočolomanský. „Trénuju denně a režisér nás bere takové, jací jsme," dodala jedna z nehereček Helena Šikýřová.
Pod ironicky míněným názvem Navždy spolu! se skrývá příběh, v němž Magda a Zuzanka sdílí své životy přes telefonické rozhovory. První nemůže být bez druhé, ta druhá je pohlcena sama sebou. Inscenace vznikla přímo pro prostory Centra DOX, kde se tématu stáří a samoty budou během jarní sezony věnovat i další programy.

Půjde o dva literární programy ve Vzducholodi Gulliver. Vlámský spisovatel Dimitri Verhulst zde 15. března představí svůj nový román Opozdilec. Na konci března se tu uskuteční diskuse s výtvarníky narozenými před rokem 1945 z knihy portrétů a rozhovorů Stará garda.
Tvorba souboru Farma v jeskyni pod vedením režiséra a choreografa Dočolomanského je dlouhodobě založena na zkoumání "nepohodlných" témat současnosti.

http://farminthecave.com/

Autor článku: ČTK: jir, jw