20.03.2012 17:10

Inscenovat Čechova, to je jako pokládat se do vany s horkou vodou

Říká cenami Alfreda Radoka ověnčený režisér Štěpán Pácl o Ivanovovi – muži, který si to musí nechat projít hlavou.

Na 29. března 2012 připravuje činohra Národního divadla moravskoslezského premiéru jedné z vrcholných her Antona Pavloviče Čechova Ivanov v režii mladého, leč respektovaného Štěpána Pácla. Děj hry se odehrává na ruském venkově, kde se schází společnost, aby debatovala o životě, zabíjela nudu, hledala smysl života a pila vodku. Ivanov se nudí, Ivanov neví, se kterou ženou má žít, neví, proč je na světě. Štěpán Pácl o Ivanovovi, který je první Čechovovou hrou, s níž se jako režisér setkává, říká: „Čechov je neuvěřitelný. Zobrazuje vlastně nudu a nicnedělání a přitom vnitřní dramatika jeho postav je mimořádná. Nejsou to ani andělé ani démoni; u Čechova si lze snadno ujíždět na té jemnosti, jednotlivých detailech a provázanosti motivů. Promýšlet jeho hry je jako pokládat se do vany s horkou vodou.“

Čechov psal své hry jako komedie, ač jejich vyústění je často tragické. Ivanov není situační ani konverzační komedií, ale jednotlivá lidská setkání v této hře jsou založena na trapasu nebo na směšném neporozumění. „Čechov má v sobě ironický humor, a to byl i jeden z důvodů, proč jsme si Ivanova vybrali. Snažili jsme se akcentovat co nejvíce komické stránky hry, ovšem při zachování těch vážných,“ komentuje výběr titulu jeho dramaturg Marek Pivovar.


Národní divadlo moravskoslezské: Ivanov

Inscenační tým, který v Národním divadle moravskoslezském Ivanova připravuje, je mladý, a tak se můžeme těšit na generační divadlo. „Chci přes Ivanovův příběh nahlédnout dnešní svět, ten vnější, ale hlavně ten vnitřní. Jde tedy o vyprávění příběhu, posun v scéně a kostýmech směrem k dnešku jde po tématu hry, neznásilňuje ji, ani nedekonstruuje. Celý ten Čechovem popsaný svět je plný inteligentních a vzdělaných lidí, kteří z lidské slabosti utíkají před skutečnými problémy do bezpečných úkrytů zábavy, množení a hromadění peněz a snášení pomluv. Ivanov se snaží v takovém světě zorientovat, ale je poněkud zmatený sám v sobě, tedy to pro něj není jednoduché,“ říká Štěpán Pácl.


Národní divadlo moravskoslezské: Ivanov

V hlavní roli Ivanova uvidíme Tomáše Jirmana, který se díky inscenaci Moskva → Petušky a nyní Ivanov pomalu „zaškatulkovává“ do ruských pijáků vodky. Jeho nemocnou ženu Annu ztvární Lada Bělašková a obdivovatelku Sášu Veronika Lazorčáková. Dále účinkují František Večeřa, Jan Fišar, Anna Cónová, Petr Houska, Alexandra Gasnárková, Jiří Sedláček, František Strnad, Marie Logojdová, Vladimír Čapka a další. Scéna je dílem Adriany Černé, kostýmy navrhla Daniela Klimešová a hudbu napsal Jakub Kudláč, který využil dva akordeonisty přímo na jevišti.

Premiéra 29. března 2012 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka

Autor článku: Kateřina Ondřejková, foto: Národní divadlo moravskoslezské

Inscenovat Čechova, to je jako pokládat se do vany s horkou vodou