23.09.2020 08:18

Internetoví trollové na olomoucké scéně

Olomoucké Divadlo na cucky připravilo na začátek sezóny premiéru repertoárové novinky. Tématem autorské inscenace s názvem Zatrolleno je novodobý fenomén šíření konspirací a hysterie, takzvané trollení. Režie se chopila umělecká šéfka divadla Silvia Vollmann a novinka bude poprvé uvedena ve středu 23. září v 19 hodin.

Záměrem trollení je provokovat a znemožňovat civilizovanou diskusi, především v online prostředí. Trollové pro tento účel využívají citlivá společenská témata, jako například problémy menšin, uprchlíků, náboženské orientace nebo témata, která momentálně rezonují ve společnosti, aktuálně třeba koronavirus nebo zavádění technologie 5G. Právě nástup této nové generace mobilních sítí s sebou nese zvýšenou aktivitu internetových trollů a stal se i východiskem pro olomouckou inscenaci. „Zavádění 5G sítí a množství šířících se nepravdivých nebo polopravdivých zpráv s tím souvisejících rezonuje nejen ve světě, ale i v České republice, konkrétní případ známe i v Olomouckém kraji,“ uvedla režisérka Silvia Vollmann a upozornila na kauzu v Jeseníku, který má být mezi pěti českými městy, kde se 5G sítě budou testovat. „Skutečné události s tím spojené nám poskytly východisko pro novou uměleckou realitu a apokalyptickou hypotézu, kam až jsme schopni ze strachu dojít,“ řekla Vollmann.

Scénář k inscenaci vznikal kolektivně, společně s herci (Milada Vyhnálková, František Maňák, Tomáš Žilinský). „Při vytváření osudů našich fiktivních postav jsme se zaměřovali na častý jev dobrovolného trollení a na vyobrazení i neméně běžného úkazu – trolla jako oběti,“ uzavřela Vollmann. Premiérové představení je na programu divadla ve středu 23. září od 19 hodin, první reprízy pak v neděli 27. září a v pondělí 5. října, vždy ve stejný čas.

www.nacucky.cz

Autor článku: Zdeněk Vévoda

Internetoví trollové na olomoucké scéně

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.