23.09.2020 08:18

Internetoví trollové na olomoucké scéně

Olomoucké Divadlo na cucky připravilo na začátek sezóny premiéru repertoárové novinky. Tématem autorské inscenace s názvem Zatrolleno je novodobý fenomén šíření konspirací a hysterie, takzvané trollení. Režie se chopila umělecká šéfka divadla Silvia Vollmann a novinka bude poprvé uvedena ve středu 23. září v 19 hodin.

Záměrem trollení je provokovat a znemožňovat civilizovanou diskusi, především v online prostředí. Trollové pro tento účel využívají citlivá společenská témata, jako například problémy menšin, uprchlíků, náboženské orientace nebo témata, která momentálně rezonují ve společnosti, aktuálně třeba koronavirus nebo zavádění technologie 5G. Právě nástup této nové generace mobilních sítí s sebou nese zvýšenou aktivitu internetových trollů a stal se i východiskem pro olomouckou inscenaci. „Zavádění 5G sítí a množství šířících se nepravdivých nebo polopravdivých zpráv s tím souvisejících rezonuje nejen ve světě, ale i v České republice, konkrétní případ známe i v Olomouckém kraji,“ uvedla režisérka Silvia Vollmann a upozornila na kauzu v Jeseníku, který má být mezi pěti českými městy, kde se 5G sítě budou testovat. „Skutečné události s tím spojené nám poskytly východisko pro novou uměleckou realitu a apokalyptickou hypotézu, kam až jsme schopni ze strachu dojít,“ řekla Vollmann.

Scénář k inscenaci vznikal kolektivně, společně s herci (Milada Vyhnálková, František Maňák, Tomáš Žilinský). „Při vytváření osudů našich fiktivních postav jsme se zaměřovali na častý jev dobrovolného trollení a na vyobrazení i neméně běžného úkazu – trolla jako oběti,“ uzavřela Vollmann. Premiérové představení je na programu divadla ve středu 23. září od 19 hodin, první reprízy pak v neděli 27. září a v pondělí 5. října, vždy ve stejný čas.

www.nacucky.cz

Autor článku: Zdeněk Vévoda

Internetoví trollové na olomoucké scéně

Inscenace

20.05.2022

Západočeské divadlo v Chebu uvede hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové

Západočeské divadlo v Chebu uvede v sobotu v premiéře hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové. V šedesátileté historii Západočeského divadla jde o vůbec první izraelskou hru. Drama pro osm žen Mikve napsala v roce 2004 Hadar Galronová, herečka, režisérka a dramatička, pocházející z ortodoxní židovské komunity. Pojmenovala v ní rozpory mezi tradičními zvyklostmi, které jsou vyžadovány v ortodoxním prostředí, a právem na sebeurčení žen v moderním světě 21. století.

20.05.2022

Antigona v Komedii, antická klasika pro mladé

Městská divadla pražská v koprodukci s Divadlem Drak připravují pražskou premiéru inscenace Antigona. Příběh vyprávějící o dospívání v podivné rodině s komplikovanými vztahy vychází ze slavné Sofoklovy tragédie, není však její rekonstrukcí ani interpretací a osudy hrdinů nazírá zcela novou optikou. Autory nového zpracování jsou Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček. Inscenace, určená divákům od 13 let, bude v divadle Komedie poprvé uvedena 4. června.

20.05.2022

Balet ND Brno hostuje ve Státní opeře

V rámci cyklu Hosté Baletu Národního divadla uvede soubor Baletu ND Brno na scéně Státní opery své představení 4 Elements. Brněnský baletní soubor se svým uměleckým šéfem Máriem Radačovským přiváží do Prahy crème de la crème svého repertoáru, inscenaci, jež představuje díla čtyř světových choreografických osobností.