04.11.2014 14:47

Ivana Chýlková ztvární titulní roli v inscenaci Paní Warrenová

Jednou z novinek pražského Činoherního klubu bude inscenace Paní Warrenová, jejíž premiéra se uskuteční 6. listopadu v režii Ladislava Smočka s Ivanou Chýlkovou v titulní roli. Podle dramaturga Romana Císaře zkouškám předcházela důkladná průprava herečky s režisérem. Úpravou textu této rané hry Bernarda Shawa vznikl tvar, který by bylo možné nazvat "Play Shaw" Ladislava Smočka.

Podle sdělení tvůrčího týmu na dnešním setkání s novináři těžiště střetu matky a dcery spočívá v protikladnosti dobových i současných pohledů na pravdivé a dobře zformulované názory na to, jak svět skutečně funguje, tedy ve střetu mladé přepjaté naivity a bystré, léty vykoupené zkušenosti. Protihráčkou ústřední postavy je Zuzana Stavná. V dalších rolích se objeví Tomáš Jeřábek, Honza Hájek, Petr Křiváček a Vojta Kotek.

Z dnešního hlediska se zdá zákaz hry cenzurou, ačkoli byla napsána roku 1894 a v Anglii se dostala na jeviště až o třicet let později, jakožto nemravné úsměvný. Její aktuálnost je nabíledni: žij a konej tak, aby ses nemusel(a) za svůj život stydět. Už kritik František Xaver Šalda upozornil, že obě hlavní figury, tedy matka i dcera, jsou v právu. Ovšem každá jiným způsobem, který měšťák zavrhuje; nemravná by bývala, kdyby byla s dcerou v ctnosti zemřela hladem.
První zakázaná hra Živnost paní Warrenové tak sdílela osud s Ibsenovými Strašidly. Ve viktoriánské době totiž nebylo možno veřejnosti připomínat, že pohlaví vůbec existuje. V Anglii lord Chamberlain teprve v roce 1924 zrušil směšnou klatbu a svolil k jejímu představení v Londýně.
"Konflikt není v tom, zda matka má či nemá bordel, ale v tom, že se dcera dozvěděla, že zdroj peněz, který používá, je zavrženíhodný," řekl Smoček. Příběh této velmi staré hry zasadil do 30. let minulého století a podle svých slov značně pozměnil.

Další novinkou Činoherního klubu bude 9. listopadu obnovená premiéra zatím poslední hry Martina McDonagha Ujetá ruka. Tato scéna ji v lednu 2011 uvedla v evropské premiéře, přičemž jedním z herců této"velmi veselé a černé komedie" byl Domingos Correia, který se narodil v Angole, divadlo studoval v Los Angeles a žil v Praze. "Nyní však odjel, je z něj diplomat při OSN a jeho roli převezmu já jako načerno natřený běloch," řekl režisér Ondřej Sokol.
V příštím roce se chystá i na nové uvedení Mametova Amerického bizona, v němž se rovněž objeví. "Změnil jsem tak názor, že nebudu hrát ve svých inscenacích. Na rozdíl od Ujeté ruky však půjde o novou verzi," dodal.

www.cinoherniklub.cz


Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, mha

Ivana Chýlková ztvární titulní roli v inscenaci Paní Warrenová