18.11.2018 07:07

Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky zahájí festival Janáček Brno 2018

Mezinárodní hudební festival věnovaný dílu Leoše Janáčka vstupuje již do 6. ročníku a ten letošní věnovaný 100. výročí české státnosti bude skutečně mimořádný! Diváky čeká kompletní uvedení Janáčkova jevištního díla v podání předních zahraničních souborů i všech třech českých národních divadel.

Poprvé se v ČR představí Velšská národní opera, která přiveze inscenaci Z mrtvého domu Davida Pountneyho a Vlámská opera nabídne Věc Makropulos slavného maďarského filmového režiséra Kornéla Mundruczó. S oběma zahraničními soubory přijíždí vynikající čeští dirigenti Tomáš Hanus a Tomáš Netopil. Velké divadlo Stanislava Moniuska z Poznaně představí slavnou Její pastorkyňu Alvise Hermanise inspirovanou dílem Alfonse Muchy. Bohatá koncertní řada nabídne dva velké symfonické koncerty, kde zazní i méně uváděné Janáčkovy kantáty Amarus a Na Soláni čarták i řadu komorních koncertů s vynikajícími interprety, např. slavného britského skladatele Thomase Adèse,který se představí jako klavírista v sólovém recitálu, Simonu Houda-Šaturovou, Pavel Haas Quartett ad. Nechybí ani tradiční třetí řada, v níž si na své přijdou milovníci moravského folklóru, neboť je věnována Janáčkovi sběrateli lidové hudby. Nejen program i místa konání jsou spjata s brněnskou historií počátku 20. století a po dobu festivalu tak ožijí hudbou a divadlem i místa jako jsou Brněnské výstaviště, Stadion Kounicova, vila Löw-Beer či Památník Leoše Janáčka.

Zahájení festivalu tradičně náleží pořádajícímu souboru Janáčkovy opery NdB. 6. ročník pro něj bude o to významnější, že spolu s festi­valem také otevře nově zrekonstruovanou budovu svého domovského Janáčkova divadla operou Příhody lišky Bystroušky, která zahájila již jeho provoz v roce 1965.

Nová inscenace bude dílem režiséra a uměleckého šéfa Janáčkovy opery NdB Jiřího Heřmana. Poprvé se tak na jevišti sejde brněnský mistr a jeden z předních českých režisérů, jehož inscenace jsou typické svým duchovním přesahem a jedinečným pohledem na příběh i jeho postavy.

Neznám barvitější a živější hudbu, než je Janáčkova. Příhody lišky Bys­troušky mě svou pichlavou a vřelou opravdivostí vždycky dojaly, je to oslava našeho života, který je krásný, a tu krásu stvoření bychom ne­měli nikdy zapomínat. Janáček nám zanechal věčnou inspiraci k životu se všemi strastmi a radostmi. Pro zahájení festivalu a oslavu stých narozenin našeho státu není lepšího tématu a hudby! Jiří Heřman

Šéfdirigent Janáčkovy opery NdB Marko Ivanović má již své renomé jako janáčkovský dirigent a Příhody lišky Bystroušky jsou třetí Janáč­kova opera, kterou hudebně nastuduje. V hlavních rolích se představí především sólisté brněnského souboru. Bystroušku ztvární Jana Šrejma Ka­čírkovou s Michaelou Kuštekovou, pro niž to bude debut na brněnském jevišti, Zlatohřbítka Václava Krejčí Housková spolu s Janou Hrochovou. Role Revír­níka se ujme náš stálý host Svatopluk Sem spolu s Jiřím Sulženkem.

NdB je součástí mezinárodního projektu Opera Vision, který na webové platformě přenáší živě představení z více než třiceti evropských operních domů. Prvním příspěvkem brněnského souboru bude živý přenos právě z představení Příhod lišky Bystroušky 18. listopadu 2018 v rámci festivalu. Hlavním partnerem přenosu je Česká televize, která vytvoří i záznam inscenace. Sledujete na www.operavision.eu

Jestliže je Janáčkova sedmá opera spojena s městem, kde žil, a jeho okolím jako žádná jiná, není to jen proto, že ji zde Janáček zkom­ponoval. Příhody lišky Bystroušky, úžasná kombinace hluboké životní filozofie skladatele na prahu sedmdesátky, barvitého obrázku života z prvních let mladé československé republiky a půvabu bílovických lesů, počaly svůj život v Brně už před slavnou operou, konkrétně v br­něnské redakci Lidových novin. U zrodu humorných příběhů o chytré lišce, co pokaždé doběhla revírníka, byla další velká brněnská osob­nost, Rudolf Těsnohlídek. Svou nesmazatelnou stopu ale Těs­nohlídek zanechal v našem městě i v podobě krásné tradice vánočního stromu republiky a založení dětského domova Dagmar.

V rámci zahájení festivalu si proto připomeneme i první Vánoční strom republiky. Akce ve spolupráci s TIC Brno, ČČK a obcí Bílovice nad Svitavou začne17. 11. 2018 v 9.30 v Bílovicích nad Svitavou, odkud po programu na náměstí a u hájenky v 11. 30 vyrazí povoz se stromem tažený koňmi do Brna. V 16h se koná slavnostní předání stromu na brněnském nám. Svobody. Brněnští obyvatelé mají mimořádnou příležitost doprovodit svůj vánoční strom z Bílovic do Brna. Festival slavnostně zahájí v 18h přestřižení pásky na zrekonstruovaném Janáčkově divadle.

Další mimořádnou akcí k festivalu a premiéře Příhod lišky Bystroušky je výstava Příhody lišky Bystroušky, rukopisy, dokumenty, při které budou 19. - 21. 11. 2018 zcela výjimečně k vidění v památníku Leoše Janáčka originály Janáčkových rukopisů vztahující se k opeře Příhody lišky Bystroušky.

www.ndb.cz

Autor článku: Tomáš Urbič