18.05.2017 13:38

Jatka78 otevřou příští týden svou letní scénu inscenací divadelního souboru 11:55

Divadelní soubor 11:55 (Zapětdvanáct) otevře 22. a 23. května venkovní scénu multižánrového prostoru Jatka78. Jeho členové uvedou premiéru představení s názvem Ptí-píí-ptíp? Tak to chodí, jehož režisérem je umělecký šéf souboru Cirk La Putyka Rostislav Novák ml. Inscenace vzniká pro jednu ze sousedících uliček v holešovické tržnici, diváci ji v této sezoně uvidí jen dvakrát, oznámila ČTK Simona Andělová ze společnosti 2media. Projekt vzniká na motivy knihy Kurta Vonneguta Jatka č. 5.

„Jatka78 nejsou domovskou scénou pouze pro Novákův soubor; už druhou sezonu tu v rezidenčním programu tvoří také mladí absolventi pražské DAMU pod hlavičkou souboru 11:55. Pro svou první letošní novinku oslovili Rostislava Nováka ml., který je spojován především s žánrem nového cirkusu. Herci se však neučí salta ani přemety. Společně s ním zkoumají například zásadní otázky typu, zda jsme se dokázali poučit z druhé světové války či jak na nás působí dění ve světě teď," vysvětlila.

Novák se poprvé se souborem 11:55 setkal u přijímacích zkoušek na DAMU, kdy seděl v komisi a pomáhal Jiřímu Havelkovi vybírat studenty do jeho ročníku. „Uplynulo několik let a vídáme se denně v našem divadle. Naše spolupráce není ani o cirkuse, ani o činohře. Potkali jsme se na tři týdny, abychom si vyzkoušeli něco nového. Pracuji tak s úplně novými lidmi v žánru choreografie, scénografie či dramaturgie. Výzvou je pro mě i samotná předloha - kniha o bombardování Drážďan, ale i prostor ulice a prostor holešovických jatek. Cítím to jako šanci zkusit něco úplně jiného, co bude zážitkem, happeningem, groteskou i tragédií," komentoval vznik nového projektu režisér.

Objeví se v něm Pavlína Balner, Michal Bednář, Jan Čtvrtník, Martin Dědoch, Jan Hofman, Johana Matoušková a Tereza Volánková.

„Na zahájení navážeme týdenním festivalem, ve kterém se budou střídat nejrůznější spřízněné soubory včetně některých našich programů. Bude mezi nimi i projekt Airground, ve kterém se především závěsná akrobacie prolíná s živou hudbou a prvky pohybového a tanečního divadla," řekla ČTK mluvčí Cirku La Putyka Klára Nechanická. Pro letní scénu se podle ní počítá i s tančírnou a s dalšími doprovodnými programy.

http://www.jatka78.cz/

Autor článku: ČTK: bor, gcm