22.09.2017 07:52

Jihočeské divadlo plánuje uvést v letošní sezóně 16 premiér

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích připraví v nové sezoně 16 premiér. Počtvrté se vrátí Petr Zelenka, zrežíruje grotesku Živý obraz. Některé vstupenky budou dražší. Novinářům to dnes řekli zástupci divadla.

Před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově budou dvě premiéry, horor Dracula a dobrodružný Ztracený svět. Petr Zelenka se na jih Čech vrací poté, co zde postupně režíroval hry Fuk, Job Interviews a Pes baskervillský, v němž hraje detektiva Sherlocka Holmese Karel Roden. „Zinscenuje tajnosti, paradoxy a záhady života jedné apartní středostavovské rodiny v grotesce současného německého dramatika Maria von Mayenburga Živý obraz," řekla dramaturgyně Olga Šubrtová.

Činohra, jejíž vedení přebere po Janě Kališové od února příštího roku Martina Schlegelová z Divadla Letí, chystá sedm titulů, z toho čtyři české premiéry. Sezonu otevře thriller Nebezpečný experiment, přepis povídky Parazit od Arthura Conana Doyla. Herečka Daniela Bambasová, držitelka 12 Jihočeských Thálií, se představí ve hře Kalifornská mlha. Dále činohra nabídne komedii Letní vosy nás štípou už i v listopadu, drama Téměř dokonalá láska inspirované osudem rakouské dívky Nataschi Kampuschové vězněné a zneužívané otcem, komedii Pane, vy jste vdova! a horor Černý kocour, adaptaci povídek Edgara Allana Poea. Ze souboru odešla Tereza Vítů, přišli Kamila Janovičová, Beáta Kaňoková a Václav Švarc.

Balet uvede inscenaci Kráska a zvíře a titul od Petra Zusky. Soubor je z velké části obměněný, posílilo ho osm tanečníků z Brazílie, Uruguaye, Itálie, Japonska, Rakouska i Česka. Opera zve na tři premiéry, jejichž hrdinové se podle šéfa souboru Tomáše Studeného trápí s láskou. Budou to Verdiho La traviata, Janáčkova Její pastorkyňa a hudební komedie Don G. Pokračovat budou Utajené koncerty na netradičních místech.

Čtyři premiéry slibuje Malé divadlo, které opustila jedna z opor Lucie Škodová. Inscenace Čechomoří, ovlivněná plánem tunelu České Budějovice - Jadran, a Bruncvík jsou součástí cyklu Český rok, další dvě premiéry budou Lajka vzhůru letí a Game, ta završí čtyřletý projekt deseti evropských divadel. Malé divadlo má předělané prostory, šlo o investici za 1,5 milionu korun.

Na krumlovské točně, kam letos přijelo 56.528 lidí, budou dvě premiéry: horor Dracula, jejž zrežíruje bývalý šéf činohry, dnes ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser, a rodinný titul s loutkami Ztracený svět. Některé vstupenky zdraží: základní cena zůstane od 300 do 990 Kč, bude se ale měnit podle toho, jak hodně bude hlediště obsazené. Čím méně vstupenek bude zbývat, tím víc budou stát. Již nyní jich je prodáno víc než 3500.

Zřizovatelem divadla je město České Budějovice. Letos dalo scéně provozní příspěvek 96,7 milionu, o 3,4 milionu více než loni. Dalších 10,6 milionu dostalo divadlo od státu a Jihočeského kraje. Od ledna získalo divadlo 11 nových sponzorů, přispěli 460.000 korunami. Od 1. října bude novým ekonomickým ředitelem divadla Gustav Varecha, který působil například v ČSOB, nahradí Hanu Častoralovou.

https://www.jihoceskedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: vkc, dvd