20.02.2017 16:29

Jihočeské divadlo připravuje komedii o lásce a alkoholu

Českou premiéru komedie Opona! připravuje na 24. únor Jihočeské divadlo. Ve hře o lásce se představí Věra Hlaváčková a Petr Halíček, kteří ztvární více rolí najednou. Napsala ji nizozemská autorka Maria Goosová. Jihočeské divadlo už hrálo její komedii Fuk!, kterou režíroval Petr Zelenka. Novinářům to dnes řekli tvůrci představení.

Komedie, již režíruje šéfka činohry Jana Kališová, řeší, co je skutečné v divadle, v umění a v lásce. „Richard, herec, režisér a navíc divoch se zálibou v alkoholu, chystá premiéru. Jeho herecké partnerky před ním ale utíkají jedna za druhou, protože je zvláštní rozervanec, se kterým málokdo vydrží. Jako poslední záchrana se objeví Lies, jeho dávná kolegyně a láska, která si ale vzala dobře zajištěného gynekologa a žije na Azurovém pobřeží ve vile s bazénem. Celou dobu s nimi přemýšlíme, jestli je pro nás důležitější láska, která vás spálí a roztrhá na kusy, anebo ta normální, která plyne den po dni v příjemnu," řekla dramaturgyně Olga Šubrtová.

Herečka Věra Hlaváčková si již prožila oba druhy lásky, nyní oceňuje tu klidnou. Jednou větou je pro ni Opona! hrou o lásce a alkoholu. „Já jsem si medila, jaké máme úchvatné zaměstnání, že se můžeme zajímat o lidi, o duši, o lásku, o divadelní řemeslo. Ve hře najdeme všechno: úsměv, lásku, bolest, psychologii," řekla Hlaváčková. Pro Halíčka, který přišel na jih loni, je to první velká role v novém angažmá. S postavou Richarda má leccos společného. „Mně každá role strašně leze do života. Přestože to bylo jedno z nejlepších zkoušení, je dobře, že končí, protože po šesti týdnech konečně přestanu chlastat," řekl v nadsázce. „Richard jsem ze 74 procent já. Když nemáte v životě lásku, jste mrtvola na dovolené," řekl herec. Komedii uvede divadlo na studiové scéně. Má některé společné rysy se hrou Fuk!. „Autorka se umí psychologicky výborně zavrtat do hloubky. A společný je i humor," řekla Šubrtová.

Světovou premiéru měla Opona! v roce 2010 v holandském Haarlemu. Maria Goosová (1956) zaznamenala s dramaty úspěch v 80. letech, psala také televizní seriály. Její hru Fuk! uvádělo i pražské Divadlo pod Palmovkou, kde hlavní roli ztvárnil Jiří Langmajer.

https://www.jihoceskedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: Václav Koblenc, kš

Jihočeské divadlo připravuje komedii o lásce a alkoholu

Inscenace

16.10.2018

Soubor Cirk La Putyka se v nové inscenaci zaměří na poruchu pozornosti s hyperaktivitou ADHD

Soubor Cirk La Putyka uvede 21. října v pražském prostoru Jatka78 nové představení, jehož téma se tentokrát zaměří na lidskou osobnost – na tzv. poruchu pozornosti s hyperaktivitou známou pod anglickou zkratkou ADHD. Ve stejnojmenné inscenaci se v režii Rostislava Nováka ml. představí osm výjimečných novocirkusových umělců z Finska, Venezuely, Kanady, Španělska, Belgie, Holandska a Francie – jeden z nejlepších světových žonglérů, akrobaté na tyči, cyr wheelu, kolečkových bruslích, tanečníci i akrobat visící za vlasy.

16.10.2018

Studenti JAMU nastudovali hru Václava Havla Zítra to spustíme

Ve hře Zítra to spustíme vypráví její autor Václav Havel o událostech noci z 27. na 28. října 1918. Třicet let starý text nyní v režii Ivo Krobota nastudovali studenti absolvujícího ročníku muzikálového herectví a prvních ročníků činoherního a muzikálového herectví Divadelní fakulty JAMU. Inscenace neobvykle obsazená bezmála třemi desítkami účinkujících bude mít premiéru ve čtvrtek 18. října v 19 hodin ve školním Divadle na Orlí.

16.10.2018

Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami uvede drama bratří Mrštíků Maryša

Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami uvede vrcholné dílo českého vesnického realismu Maryša. V titulní roli klasického dramatu Aloise a Viléma Mrštíkových se představí Anna Fixová, sedláka Lízala ztvární hostující Tomáš Töpfer. Premiérová představení jsou plánována na čtvrtek a pátek.