03.08.2015 10:41

Jiráskův Hronov nabídne 32 inscenací i 15 seminářů a dílen

V Hronově na Náchodsku začal 85. ročník celostátní přehlídky amatérského divadla Jiráskův Hronov. V hlavním programu nabídne 32 inscenací a také 15 seminářů a tvůrčích dílen, řekla ČTK ředitelka hronovského Kulturního a informačního střediska, které přehlídku spolupořádá, Marcela Kollertová. Potrvá do 8. srpna.

V hlavním programu se představí nejúspěšnější inscenace z regionálních divadelních přehlídek, například v sobotu festival nabídl inscenaci Bláha a Vrchlická v podání divadla Spomal Malenice.

Kromě tuzemských souborů na Jiráskově Hronově vystoupí i divadelníci ze zahraničí. Z Ruska přijede Těatr Sekret - Togliatti s inscenací Edith Piaf. Současnou slovenskou tvorbu představí Divadlo Gasparego s inscenací Osamelý západ.

K Jiráskovu Hronovu tradičně patří semináře, do kterých se přihlásilo přes 270 zájemců, největší zájem je o seminář Nonverbální komunikace vedený dramatičkou Danielou Fischerovou a seminář Evy Spoustové zaměřený na jevištní řeč. Každý den se také uskuteční veřejné diskusní fórum, na kterém se hovoří o uvedených inscenacích.

Jiráskův Hronov je nejstarší divadelní přehlídkou v Evropě a pravděpodobně i na světě. První ročník se konal roku 1931 v Hronově, rodišti spisovatele Aloise Jiráska, a do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna jeho hra. Festival se konal i za 2. světové války, přestože nebyl německými okupačními úřady povolen. Od roku 1991 program Jiráskova Hronova pravidelně obohacují špičková zahraniční neprofesionální divadla.

Jiráskův Hronov

Autor článku: ČTK: sja, jpt

Jiráskův Hronov nabídne 32 inscenací i 15 seminářů a dílen